Instalacja Windows XP z pendrive? Czemu nie!

Windows XP swoje lata już ma i powoli traci popularność na rzecz Windows 7 i Windows 8. Trend ten jest bardziej spowodowany wymianą wysłużonego sprzętu przez użytkowników aniżeli świadomą migracją użytkowników Windows XP. Windows 7 i Windows 8 można bez większego problemu zainstalować z pamięci przenośnych tzw. pendrive, a co jeszcze lepsze – bez użycia narzędzi zewnętrznych. Wszystko co potrzeba znajduje się na dysku instalacyjnym Windows 7. W przypadku Windows XP nie jest już tak różowo, ale nie oznacza to, że instalacja tego systemu z pamięci USB jest niemożliwa. Ostatnio pisałem także o tym jak zintegrować sterowniki i poprawki z dyskiem instalacyjnym Windows XP. Stworzony w ten sposób obraz można również wykorzystać do instalacji z pamięci USB typu pendrive. Tak przygotowana pamięć idealnie nada się do instalacji systemu na netbookach, które, jak wszyscy dobrze wiemy, nie posiadają napędu dysków optycznych.

Przygotowywanie pamięci do użycia

Do instalacji Windows XP wystarczy pamięć o rozmiarze minimum 1GB. Zanim jednak skopiujemy na nią pliki instalatora, konieczne jest jej sformatowanie. Nie trzeba tu wykorzystywać specjalnych narzędzi takich jak HP USB Disk Storage Format Tool – wystarczy systemowe narzędzie. Procedura formatowania jest bardzo prosta, ale proszę mieć na uwadze, że usuwa ona wszystkie dane z pamięci, dlatego przed przejściem do następnych kroków, upewnij się, że kopia zapasowa plików z pamięci przenośnej została wykonana. Aby sformatować pamięć należy otworzyć okno Komputer (Mój komputer w systemach starszych niż Windows Vista) i na liście dysków odnaleźć podłączoną pamięć. Klikamy ją prawym przyciskiem myszy i z menu kontekstowego wybieramy polecenie Formatuj. Aby przyspieszyć proces kopiowania plików podczas instalacji warto z menu System plików wybrać pozycję NTFS. W sekcji Opcje formatowania zaznaczamy opcję Szybkie formatowanie i klikamy na przycisk Rozpocznij. System zapyta nas czy na pewno chcemy przeprowadzić operację formatowania – klikamy na przycisk OK. O zakończeniu formatowania poinformuje nas stosowny komunikat – klikamy wówczas na przycisk Zamknij.

Kopiowanie instalatora na pamięć USB (pendrive)

Ręczne przygotowanie plików instalatora Windows XP tak, aby można było uruchomić instalację z pamięci USB dla wielu użytkowników mogłoby okazać się zbyt trudne, dlatego wykorzystamy do tego program, który powstał właśnie w tym celu. Mowa tu o programie WinSetupFromUSB, którego obsługa jest bardzo prosta. Pobieramy program z tego odnośnika (alternatywna strona pobierania) i zapisujemy w dogodnej dla nas lokalizacji. Klikamy pobrany plik prawym przyciskiem myszy i z menu kontekstowego wybieramy pozycję Wyodrębnij wszystkie. W kreatorze upewniamy się, że pole Pokaż wyodrębnione pliki po zakończeniu jest zaznaczone i klikamy na przycisk Wyodrębnij. Po wypakowaniu wszystkich plików uruchamiamy ten o nazwie WinSetupFromUSB_1-0. Jeśli pojawi się ostrzeżenie o zabezpieczeniach, klikamy przycisk Uruchom. Na pytanie funkcji Kontrola konta użytkownika odpowiadamy twierdząco za pomocą przycisku Tak.

Okno główne programu WinSetupFromUSB

Z listy w sekcji USB disk selection and format tools wybieramy pamięć, na którą chcemy skopiować pliki instalatora. Jeśli w zamiast listy pamięci mamy komunikat No USB Disks or not properly partitioned sprawdźmy, czy pamięć została odpowiednio sformatowana i czy jest widoczna w oknie Komputer. Jeśli tak jest, klikamy na przycisk Refresh – pamięć powinna pojawić się na liście. Następnie zaznaczamy pole wyboru Windows 2000/XP/2003 Setup w sekcji Add to USB disk, a następnie za pomocą przycisku wybieramy katalog, gdzie znajdują się pliki instalatora. Program wyświetli nam umowę licencyjną użytkownika oprogramowania – należy ją przeczytać, a następnie zaakceptować za pomocą przycisku I accept. W innym wypadku skopiowanie plików nie będzie możliwe. Jeśli wszystko jest w porządku, okno programu powinno wyglądać tak jak poniżej.

Skonfigurowany program WinSetupFromUSB

Pozostało tylko kliknąć na przycisk GO, aby rozpocząć kopiowanie plików na pamięć USB. W dolnej części okna możemy obserwować postęp kopiowania. Po zakończeniu w oknie z komunikatem Job done klikamy na przycisk OK i zamykamy program WinSetupFromUSB.

Procedura instalacji

Procedura instalacji systemu wygląda w zasadzie identycznie jak z płyty CD, jednakże trzeba wspomnieć o kilku rzeczach. Po uruchomieniu instalatora z pamięci USB zobaczymy ekran jak poniżej.

Ekran widoczny po uruchomieniu instalatora Windows XP z pamięci USB

Naciskamy wówczas klawisz Enter i na kolejnym ekranie za pomocą klawiszy strzałek podświetlamy pozycję First part of Windows XP… i ponownie naciskamy klawisz Enter.

Uruchamianie tekstowego etapu instalacji systemu Windows XP z pamięci USB

Rozpocznie to tekstowy etap instalacji. Po jego zakończeniu konieczne jest ponowne uruchomienie systemu z nośnika USB. W innym wypadku instalacja nie będzie kontynuowana, a na ekranie ujrzymy komunikat o błędzie. Powtarzamy wówczas powyższe kroki, jednakże tym razem wybieramy opcję Second part of Windows XP….

Uruchamianie graficznego etapu instalacji systemu Windows XP z pamięci USB

Dalej kontynuujemy instalację w standardowy sposób.

Podsumowanie

Jak widać, stworzenie dysku instalacyjnego systemu Windows XP za pomocą programu WinSetupFromUSB nie jest takie trudne. Jeśli instalujemy Windows XP po tym, jak na komputerze posiadamy zainstalowany system nowszy niż Windows XP (Windows Vista, Windows 7 czy Windows 8/8.1) – polecam przeczytanie wpisu Instalacja Windows XP po zainstalowaniu Windows Vista/Windows 7, co pozwoli z jednej strony przywrócić nowszy system, a jednocześnie umożliwić uruchamianie Windows XP.