Konfiguracja własnej domeny w Microsoft 365 Premium/Family bez pośrednictwa GoDaddy

Microsoft 365 to pakiet usług od Microsoft, dostępny dla użytkowników domowych w dwóch wariantach – dla 1 użytkownika (Premium) lub całej, nawet 6-osobowej rodziny (Family). W skład pakietu wchodzi nie tylko pakiet aplikacji Microsoft Office, ale także m.in. 1TB miejsca w magazynie danych w chmurze OneDrive, 60 minut rozmów miesięcznie przez Skype na numery stacjonarne oraz więcej miejsca na naszą pocztę w usłudze Outlook (50GB zamiast 15GB) oraz obsługę naszej własnej domeny w usłudze pocztowej. Dzisiaj przyjrzymy się bliżej tej ostatniej funkcji, a konkretniej temu – jak skonfigurować ją, jeśli nie posiadamy domeny u rejestratora GoDaddy. Warto także wspomnieć, że dobrze skorzystać z tej możliwości, póki jeszcze jest dostępna. Firma Microsoft ogłosiła, że od 30 listopada 2023 nie będzie już takiej możliwości.

Jak już wcześniej wspomniałem, Microsoft w ramach subskrypcji Microsoft 365 oferuje możliwość skonfigurowania swojej własnej domeny dla skrzynek pocztowych. Firma, by maksymalnie uprościć proces dla końcowego użytkownika, który chce mieć taki adres, a niekoniecznie orientuje się we wszystkich technicznych zawiłościach takich jak np. DNS, wymaga, by domena, w której chcemy mieć skrzynki pocztowe była zarejestrowana w GoDaddy. Jest to najpopularniejszy rejestrator domen na świecie. Według aktualnych danych ten rejestrator odpowiada za ponad 77 milionów domen na świecie, przy czym bezpośredni konkurent, Namecheap, zajmujący zaszczytne drugie miejsce, odpowiada tylko za 17 milionów (źródło).

GoDaddy, dzięki swojej pozycji, niestety do najtańszych nie należy. Dla przykładu, koszt rejestracji i przedłużenia domeny .pl w GoDaddy to 98,99 złotych, gdzie koszty rekomendowane przez NASK (krajowego operatora domen .pl) to odpowiednio 9,90 i 50 złotych netto. Jak widać, wcale nie jest tanio.

Z tego powodu wiele osób decyduje się na wybranie innego niż GoDaddy operatora, który oferuje domeny w niższych cenach. Niestety, taka decyzja wiąże się z tym, że nie można skorzystać z wbudowanego w usługę Outlook kreatora, ułatwiającego konfigurację domeny. Na szczęście, jest sposób by zrobić to ręcznie, ale wymaga ona skonfigurowania kilku rekordów DNS na serwerze, gdzie oddelegowana jest domena – czy to operatora, czy hostingu, jeśli mamy na przykład swojego bloga.

Uzyskanie identyfikatora rekordu MX

Otwórz swoją skrzynkę pocztową i przejdź do ustawień. Wybierz koło zębate u góry, następnie łącze Wyświetl wszystkie ustawienia programu Outlook, Z paska nawigacyjnego po lewej stronie wybierz pozycję Premium. Następnie, w sekcji Spersonalizowany adres e-mail wybierz przycisk Rozpocznij, a następnie w kolejnym oknie – Uzyskaj domenę. Zostanie otwarte nowe okno przeglądarki. Skopiuj z paska adresu adres URL, np. do notatnika, a następnie zamknij je. Poniżej znajduje się przykładowy adres URL.

https://domainconnect.godaddy.com/v2/domainTemplates/providers/outlook.com/services/personalizedoutlookemail/apply?mxRecordValue=123456789&state=abcdef0123456789abcdef0123456789&redirect_url=https%3A%2F%2Foutlook.live.com/mail/LaunchDomainConnectNextStep.html

Wartość, która jest ważna, to w moim przykładzie 123456789. U Ciebie oczywiście będzie inna. Zapisz ją, przyda się za chwilę.

Konfiguracja rekordów na serwerze DNS

Teraz bardziej zaawansowana część. Na serwerze DNS, który obsługuje Twoją domenę musisz skonfigurować kilka rekordów. Proces ten różni się w zależności od tego jak skonfigurowana jest Twoja domena. Nie mogę opisać go dokładnie. Jeśli napotkasz problemy, polecam kontakt z pomocą techniczną swojego hostingu/operatora. Ad rem, musisz skonfigurować następujące rekordy:

Typ rekorduNazwa rekorduWartośćPriorytet
MX@ (lub nazwa Twojej domeny)123456789.pamx1.hotmail.com.10
TXT@ (lub nazwa Twojej domeny)v=spf1 include:outlook.com -allnie dotyczy
TXT_dmarcv=DMARC1; p=none;nie dotyczy
TXT_outlook123456789nie dotyczy
CNAMEautodiscoverautodiscover.outlook.com.nie dotyczy
CNAME_domainconnect_domainconnect.gd.domaincontrol.com.nie dotyczy
Wartości rekordów DNS dla spersonalizowanego adresu e-mail w usłudze Outlook.com

Ważne: kropka na końcu w wartościach rekordów nie jest błędem.

Weryfikacja domeny w usłudze Outlook

Po ustawieniu rekordów DNS trzeba zweryfikować domenę po stronie usługi Outlook. Wykonaj ponownie kroki opisane w części Uzyskanie identyfikatora rekordu MX, z tą różnicą, że tym razem zamiast przycisku Uzyskaj domenę wybierz łącze Jestem już właścicielem domeny w usłudze GoDaddy, które znajduje się na samym dole. Wpisz nazwę swojej domeny w odpowiednie pole i wybierz przycisk Sprawdź poprawność. Jeśli wszystko poszło dobrze, twoja domena zostanie podłączona do usługi Outlook i będzie można stworzyć spersonalizowany adres. Czasami weryfikacja rekordów nie udaje się od razu i trzeba odczekać jakiś czas. Jeśli mimo upływu czasu nadal nie można zweryfikować domeny, zweryfikuj czy wszystkie rekordy są właściwie skonfigurowane i spróbuj ponownie później.