Conexant CX20585 – brak dźwięku z zewnętrznych głośników

Niedawno stałem się posiadaczem laptopa ASUS z serii K52JE. Oprócz Windows, postanowiłem zainstalować na nim także Ubuntu. Wybrałem środowisko KDE, gdyż do Gnome, mimo wielu prób, jakoś nie mogę się przekonać. Mam nadzieję, że może wydanie Gnome 3 (aka Gnome Shell) coś w tej kwestii zmieni. Ogólnie, wszystko działa sprawnie. Jednak jest jeden mankament, który nie daje mi spokoju…

Laptop wyposażony jest w kartę dźwiękową opartą na układzie Conexant CX20585. Wszystko byłoby super, gdyby nie fakt, że po podłączeniu zewnętrznych głośników poprzez wyjście słuchawkowe, nadal grają te wbudowane w notebooka, a zewnętrzne milczą niczym zaklęte. W domu wolę słuchać dźwięku z zewnętrznych głośników, bo wiadomo, że jakość odsłuchu jest o wiele lepsza. Odnalezienie rozwiązania tego problemu nie było łatwe. Wielu użytkowników ma z tym problem, jednak nigdzie nie pada jednoznaczna odpowiedź jak to naprawić. Końcem końców udało mi się odgrzebać wątek na forach dotyczących Ubuntu, gdzie zawarte było rozwiązanie. Jest ono całkiem proste i sprowadza się do edycji jednego pliku.

Otwórz terminal i wpisz w nim polecenie:

$ sudo nano /etc/modprobe.d/alsa-base.conf

Klawiszami strzałek przejdź do końca pliku i dodaj w nim linijkę:

# Headphone jack fix
options snd-hda-intel model=thinkpad

Zapisz plik naciskając kombinację klawiszy Ctrl + O, a następnie klawisz Enter. Możesz zamknąć edytor kombinacją klawiszy Ctrl + X.

To wszystko. Po ponownym uruchomieniu komputera i podłączeniu zewnętrznych głośników, wreszcie popłynął z nich dźwięk. Natomiast te, wbudowane w notebook, zamilkły.