Czego oczekiwałbym od Windows 8?

Od czasu, kiedy do rąk większej liczby testerów trafiła wczesna wersja systemu Windows 8, na bieżąco monitoruję wiadomości, które publikują różnego rodzaju serwisy internetowe. Dzisiaj, jeden z redaktorów serwisu ActiveWin.com opublikował ciekawą listę funkcji, których oczekiwałby od Windows 8. Po jej przeglądnięciu, postanowiłem stworzyć własną. Jakich funkcji ja, jako średnio-zaawansowany użytkownik komputera oczekiwałbym od Windows 8?

  1. Możliwość podłączenia miejsca oferowanego w ramach usługi Windows Live Skydrive w oknie komputera. Dzisiaj, trzeba to robić „na około” i niestety, nie jest to rozwiązanie dosyć wydajne. Inne rozwiązania, takie jak na przykład SDExplorer, również nie zapewniają oszałamiającej wydajności. Już teraz Microsoft w części swoich produktów takich jak np. Microsoft Office wprowadził możliwość ładowania dokumentów bezpośrednio do tej usługi. Dlaczego więc nie wprowadzić takiej możliwości do systemu Windows? Mogłoby to także zostać zrealizowane także jako folder, w którym umieszczone pliki byłyby synchronizowane z usługą SkyDrive (tak działa na przykład DropBox). Jednak podpięcie tejże usługi jako wirtualnego dysku byłoby wygodniejsze dla wielu użytkowników, w tym także dla mnie. – funkcja jest już dostępna za pomocą aplikacji klienckiej SkyDrive.
  2. Kiedy pracuję z komputerem, lubię dostosowywać środowisko do własnych upodobań. Tworząc Windows 7, Microsoft wprowadził swojego rodzaju centrum personalizacji, dostępne w menu kontekstowym pulpitu. Dodano także możliwość tworzenia własnych tematów. Moim zdaniem, to jest za mało. Dwa standardowe style (Aero oraz klasyczny Windows) i brak możliwości instalacji stylów tworzonych przez inne osoby to dosyć spory minus. Chciałbym mieć możliwość instalacji stylu bez zabawy w modyfikację plików i usług systemowych. Personalizacja tapety, dźwięków, wygaszacza, kursorów i koloru okien jest już od dawna. Chciałbym jakiegoś powiewu świeżości w tym aspekcie.
  3. Przeglądarka dokumentów out-of-box również byłaby przydatna. Teraz, kiedy chcę otworzyć jakiś dokument, nie ważne czy to jest plik PDF czy dokument pakietu Office, muszę instalować dodatkowe oprogramowanie. Już teraz chodzą pogłoski, że Microsoft wprowadzi czytnik PDF. Jednak jest to za mało. Formaty plików Office również są popularne. Po co instalować kilka aplikacji, co może zostać zrealizowane przez producenta kilkoma bibliotekami?
  4. W Windows 7 wprowadzono możliwość nagrywania obrazów dysków w formacie ISO. Nie wiem jak Wy, ale ja wolę po prostu zamontować taki obraz i dokonać z niego instalacji. Dlatego też uważam, że Microsoft powinien wprowadzić do systemu Windows 8 możliwość montowania obrazów dysków w popularnych formatach (ISO, CUE, IMG). Nie mówię oczywiście o takich egzotykach jak MDF/MDS, ale chociaż przydałaby się obsługa tych najczęściej spotykanych. – Obsługa montowania ISO będzie w Windows 8.
  5. Wirtualne pulpity to wspaniała rzecz. Lubię mieć otwarte multum okien. Niestety, czasami nie wszystkie mieszczą się na pasku zadań, a co dopiero mówić o ich rozmieszczeniu na ekranie. Miło byłoby gdyby taka funkcja się pojawiła. Chciałbym także, aby można było konfigurować ilość wirtualnych pulpitów. Takie coś bardzo ułatwia pracę.
  6. Jeżeli chodzi o samą instalację systemu, bardzo brakuje mi funkcji zaawansowanej instalacji, gdzie mogę wybrać, które aplikacje chcę zainstalować. Na przykład: nie potrzebny mi jest Paint, odznaczam go podczas instalacji. Taka funkcja dostępna była za czasów Windows 98, zastanawiam się dlaczego Microsoft postanowił ją usunąć. Pewnie by żyło się lepiej. Wszystkim. 😉
  7. Kolejna sprawa to wyświetlanie rozmiaru folderu w oknach Eksploratora Windows. Zastanawiam się dlaczego nie jest to już dawno zrobione i niestety nie mogę znaleźć wytłumaczenia.
  8. Możliwość wstrzymywania kopiowania plików byłaby całkiem ciekawą funkcją. – funkcja na pewno znajdzie się w finalnej wersji systemu.