Instalacja Windows XP po zainstalowaniu Windows Vista/Windows 7

Może Ci się również spodoba

 • Proponowałbym dodać info dotyczące owych „magicznych” wierszy (co robią tak naprawdę). Poza tym dobrym zwyczajem jest robienie kopii przed grzebaniem w tak ważnym narzędziu (zwłaszcza dla mniej doświadczonych):

  bcdedit /export C:/kopia_bcdedit

  I w razie wpadki naprawiamy:

  bcdedit /import C:/kopia_bcdedit

  • Pozwoliłem sobie edytować komentarz, aby wyróżnić polecenia. Poza tym, myślę, że wpis jest dosyć jasno opisany i uważnie go czytając, postępując zgodnie z opisanymi w nim poradami, nic się nie stanie.

 • krzysiek

  więc zrobiłem zgodnie z poradami i niby wszystko jest OKi ale XP się nie chce odpalić
  ale od początku:
  zainstalowałem XP
  załadowałem to co trzeba z płyty z Win 7
  dodałem wpisy do managera rozruchu(zmieniłem oczywiście literę partycji na tą na której mam XP)
  i lipa
  po wybraniu na starcie XPka wywala info o jakimś błędzie w pliku \ntldr,stan:0xc000000f
  ‚nie można załadować wybranego wpisu z powodu braku lub uszkodzenia aplikacji’
  ma ktoś pomysł??
  każe mi wsadzić płytę z XP że niby chce kontynuować instalację ale nic nie robi

  • Prawdopodobnie podałeś złą literę dysku. Litera dysku ma być literą pierwszej aktywnej partycji (często jest nią mała partycja 100MB tworzona podczas instalacji Windows 7), gdyż tam znajduje się plik ntldr. Jeżeli nie masz takiej partycji, to będzie to partycja z Windows 7 (czyli C:, tak jak we wpisie).

   • krzysiek

    czy poprawa tych wpisów na takie jakie podałeś naprawi sprawę czy co innego byś radził??
    nowa instalka XP??

    • Zainstalowanie Windows XP na nowo na niewiele się zda. Możesz sprawdzić gdzie znajduje się plik ntldr i potem wpisać odpowiednią literę partycji. Otwórz okno Komputer, naciśnij lewy Alt i z menu Narzędzia wybierz polecenie Opcje folderów. W zakładce Widok odznacz pole wyboru obok opcji „Ukryj chronione pliki systemu operacyjnego (zalecane)” i w sekcji Ukryte pliki i foldery opcję „Pokaż ukryte pliki, foldery i dyski”. Zastosuj zmiany przyciskiem OK. Następnie otwieraj każdą z partycji, dopóki nie zobaczysz pliku ntldr w głównym katalogu. Jeżeli go tam nie ma, prawdopodobnie znajduje się na wspomnianej 100MB partycji, do której domyślnie Windows 7 nie przypisuje litery partycji.

     • krzysiek

      no właśnie tak kombinowałem i niestety nigdzie go nie widzę
      przejrzałem dyski Partition Masterem i mam 100MB partycję’ System reserved’ tak jak mówisz i jest na niej pliczek ntldr
      co można z czymś takim zrobić??

     • Tak. W menu Start wpisz

      diskmgmt.msc

      W oknie Zarządzanie dyskami kliknij prawym przyciskiem na tę partycję 100MB i z menu kontekstowego wybierz polecenie „Zmień literę dysku i ścieżki”. Kliknij przycisk Dodaj i z listy przy „Przypisz następującą literę dysku” wybierz literę Z. I wykonując polecenia zawarte we wpisie wpisz literę Z. Po ponownym uruchomieniu system Windows XP powinien już bez problemu się uruchomić. Jeżeli tak, po ponownym zalogowaniu się do Windows 7 powtórz kroki opisane wyżej, tylko zamiast klikania przycisku Dodaj, zaznacz literę Z i wybierz usuń.

     • esipe

      Witam, mam problem jak kolega wyżej, z tym że w zarządzaniu dyskami po kliknięciu PPM jedyne co pojawia się w menu to Pomoc… Nie mam „Zmień literę dysku…”

      ta litera dysku tyczy sie wpisu pierwszego tak? tzn ” bcdedit /create {ntldr} /d „Windows XP” ” ?

   • badzio343

    Udało mi się zrobić rzecz związaną z pierwszymi trzema wpisami do wiersza poleceń przez płytkę. Po zresetowaniu komputera pojawia się problem natury takiej, że przy następnych wpisach (a przynajmniej próbie 4 „bdeditach”) zadziałało mi tylko polecenie bez nawiasu (ntldr), sugerując się po „poprawności operacji” czy coś w ten deseń… Po restarcie niespodzianka, uruchamia się narzędzie naprawy systemu czy jakoś tak (nie zapamiętałem)… Co mogę w ogóle w tym zrobić jeśli się da?

    • badzio343

     Dodając do poprzedniego postu, po naprawie systemu komputer uruchamia się jakby nie było XP-ka na komputerze, a xp jest na partycji H:/ i myśląc, że ntldr jest na tejże właśnie partycji wpisałem zamiast C: właśnie H:… Proszę o jak najszybszą pomoc, walczę właśnie z tym problemem (mam na myśli pojawienie się XP na liście rozruchu) cały dzień i nie wiem co robić :/.

 • krzysiek

  miodzio-pomogło
  jestem Ci winny browarka

 • pseudo

  Na forach piszą głównie bzdury, a tu proszę wszystko wyjaśnione. Wielkie dzięki – pomogło.

 • Blackie

  A u mnie nie działa. Wszystko zrobiłem, a XP nadal milczy. Dodatkowej ukrytej partycji nie ma. I lipa…:(

  • Możesz opisać co rozumiesz pod jakże enigmatycznym pojęciem „XP nadal milczy”?

 • Blackie

  Fakt – informacja delikatnie mówiąc niepełna. Poprzestawiałem coś w bios według internatów. Komputer padł na pysk całkowicie. Nic się nie uruchamiało. Nie pomagały nawet bootfixy i mbrfixy. Dopiero teraz przywróciłem system z punktu przywracania. Najpierw musiałem jednak m.in. ustawić dysk z systemem jako ten właściwy. Przestawię jeszcze uruchamianie z dysku twardego. Oby ruszył. Nie cierpię jak coś się popsuje.
  Gdy uruchamiam komputer (7 umieścił plik ntldr na ostatniej partycji, na 5. twardzielu! cyubek:) Komunikat jest dokładnie ten sam, co u poprzednika 0x000000f. Spróbuję teraz dodać XP do listu programów do uruchomienia. Może się uda….

 • Blackie

  He, a teraz nie bluescreenów, tylko się resetuje.

 • Blackie

  No co jest? Przecież opisałem problem. I wszystko zniknęło.
  Gdy uruchamiam teraz XP, komputer non stop się restartuje.

 • Blackie

  Można wykasować ostatnie wpisy. XP nie mógł nawiązać łączności z dyskiem zewnętrznym. Zainstalował się poprawnie na wewnętrznej partycji. Teraz jedynie obraz wyświetla się nieprawidłowo. Po bokach, od góry i dołu jest centymetr czarnego ekranu. Sterowniki są, ale CCC nie chce się otworzyć. Może jakieś starsze zadziałają? Albo i nie, karta jest nowa, a system stary.

  • Na początek może sprawdź rozdzielczość z jaką wyświetlany jest obraz (PPM na pulpicie -> Właściwości -> zakładka Ekran).

 • Blackie

  Sprawdziłem. Rozdzielczość ustawiłem na 1280×1024, bo taka mi pasuje. Dopiero po kilku dniach zorientowałem się, że przecież nowoinstalowany system jest goły. Nie zaisntalowałem sterowników do płyty głównej! W 7 są, a w XP nie było. Informatykiem, to ja bym jednak nie mógł być. Zdecydowanie jestem od hardwaru. Soft, to dla mnie magia:)
  Stare gry działają. Oprócz jednej. NBA Live 2003 wywala na pulpit. Dziwne, bo zawsze działał perfekcyjnie na XP. A tak lubię tego staruszka.
  W każdym razie dzięki za dobry poradnik. Bez niego nic bym nie zrobił.

  • Dzięki. Dobrze wiedzieć, że to o czym piszę, komuś się przydaje. Co do sterowników, tak to już jest, że starsze systemy (a takim jest Windows XP) nie posiadają sterowników do nowego sprzętu. Na szczęście można je samemu zintegrować z płytą instalacyjną, co może wkrótce opiszę.

 • Blackie

  Oj, przydaje. Napisałem, że sam bym nic nie zrobiłem. Skłamałem – sam bym zrobił, i nic by nie działało:) Ale to raczej nie o to chodzi. Gdybym nie wydrukował sobie tych fixbootów, to pewnie bym musiał dzwonić na jakieś pogotowie informatyczne.
  Będę czasem tu zaglądał – może znajdziesz chwilę na opisanie integracji sterowników. Jak na razie stare gry działają przyzwoicie. Pojawiają się jakieś drobne babolki, ale to jest do przyjęcia. Jeszcze raz dzięki za poradnik.

 • vecter

  Stary jesteś genialny ! tyle się naszukałem na necie i wreszcie znalazłem rozwiązanie opisane w jasny i przejrzysty sposób 😉

 • dudus

  jak wyłączyć ten menadzer rozruchu

  • Menedżera rozruchu nie da się „wyłączyć”. Jest to element niezbędny do uruchomienia systemu. Możesz opisać jasno co rozumiesz pod pojęciem „jak wyłączyć menedżer rozruchu”?

 • topek

  przy instalacji xp nie wyświetla dysków wcześniej był win 7 ultimate

  • Być może trzeba będzie zintegrować sterowniki do kontrolera dysków z płytą instalacyjną za pomocą programu nLite.
   Tutaj masz poradnik: http://goo.gl/zPXcC

 • tomek

  czy można usunąć z menedżera rozruchu Win XP, jeśli stwierdzę, że już nie chcę z niego korzystać?

  • Oczywiście, że można. Nie jest to wcale takie trudne.

   • tomek

    rozumiem, że wystarczy format partycji z WIN XP 🙂

    • Niestety nie jest to aż tak proste. Po sformatowaniu partycji z Windows XP konieczne będzie jeszcze usunięcie wpisu z informacją o tym systemie z menedżera rozruchu. Wystarczy wyświetlić sobie listę wpisów za pomocą polecenia:

     bcdedit /enum

     Poszukać pozycji, której opis odpowiada systemowi Windows XP, skopiować jej identyfikator, a następnie usunąć wpis z menu rozruchu poleceniem:

     bcdedit /delete {identyfikator}

     • tomek

      Niestety nie działa, podaję identyfikator {ntldr} i otrzumuję taką wiadomość:

      „Tego wpisu nie będzie można usunąć, jeśli w wierszu polecenia nie zostanie
      określony przełącznik /f. Uruchom polecenie bcdedit /?, aby uzyskać więcej
      informacji.
      Odmowa dostępu.”

      Co mam zrobić?

     • W komunikacie masz napisane wszystko, co musisz zrobić. Czyli:

      bcdedit /delete {ntldr} /f

      Poza tym upewnij się, że wiersz polecenia został uruchomiony z uprawnieniami administratora.

 • tomek

  Super stronka 🙂

 • Piter

  Takich stron powinno być więcej. A nie same zawalone syfem fora :). Niedługo sam zainstaluje xp ponieważ na windows 8 nie ma sterowników do mojego tabletu.

 • Przecież windows 7 i Vista ma chyba najłatwiejsze na rynku możliwości naprawienia 🙂

 • Denner

  A da się jakoś zainstalować WinXP obok 7 bez posiadania płyty z sevenem? płytę z XP mam ale 7 zgubiłem dawno a nie chcę ryzykować braku możliwości uruchomienia któregokolwiek z OS.

  • Jak rozumiem nie masz płyty z Windows 7, chcesz zainstalować Windows XP i nadal uruchamiać oba systemy. Cóż, muszę Cię zmartwić. Tak się niestety nie da. Instalator Windows XP nadpisuje menedżera rozruchu Windows 7, więc uruchomienie tego drugiego będzie niemożliwe. Z kolei dodanie Windows 7 do menedżera rozruchu Windows XP nie jest możliwe.

 • Kracku

  Witam mam pewien problem: gdy wybieram win7 z listy chodzi pięknie ale przy wyborze xp wyskakuje:

  /ntldr

  0xc000000f

  The selected entry could not be loaded because the file is missing or corrupt

  Co zrobiłem źle i jak to naprawić?

 • Dis

  Witam, super poradnik, napisany bardzo fachowo ale chyba coś skopałem …
  chodzi o to że mam problem z ntldr, w momencie „naciśnięcia” Windows XP po wykonaniu kroków z poradnika wyskakuje mi problem ze stanem: Oxc000 000f lub 0xc000 007b w zależności od tego jak zmodyfikuje ntldr, Windowsa 7 mam na dysku C, Windowsa XP na dysku D a plik z ntldr jest na (do niedawna) ukrytym dysku Z… próbowałem ustawić ntldr na wszystkie dyski kolejno (może niepoprawnie ustawiłem, nie wiem) i dalej to samo.
  Masz pomysł jak się z tym uporać? ^^

 • Crackeeer

  czy jest możliwa instalacja bez płytki z win 7 (Może jakiś program na usb…)???

  • Jak rozumiem chcesz zainstalować Windows XP z pamięci USB?

 • nomyzs

  Wielkie dzięki
  mistrzostwo świata… chwile się męczyłem ale przez swoją nie uwagę i zrobienie literówki 😉
  Pozdrawiam

 • Mariusz

  Hej, dzięki bardzo, ale i tak jest pewien problem. Mianowicie, gdy mam opcję wyboru systemu to po wybraniu system się ładuje, następnie znika z niego zasilanie (restartuje się) i się pyta czy uruchomić komputer normalnie czy z naprawianiem błędów, po wybraniu opcji uruchomienia normalnego, ładuje się drugi system. Idzie jakoś wywalić ten zanik energii?

 • rudin

  Hej.

  Mam pewną zagwozdkę. Otóż na laptopie mam zainstalowany Win XP na zaszyfrowanym dysku. Szyfrowany jest on za pomocą Safe Guard Easy i mam do niego hasło na użytkownika „user”. Po prostu po uruchomieniu komputera pokazuje sie okienko logowania do Safe Guarda, podaję hasło na użytkownika „user” i rozpoczyna się rozruch Win XP.

  Kupiłem drugi dysk SATA i chciałbym zainstalować na nim Win 7, tak aby nie tracić możliwości logowania się do tego Win XP który jest juz zainstalowany na pierwszym dysku. Niestety nie mogę na czas instalacji deaktywować szyfrowania bo mam tylko hasło na usera a nie na admina. I obawiam się, że jak postawie Win 7 na drugim dysku i to on przejmie funkcje bootowania, to przez to, ze nie będzie on widział zaszyfrowanego dysku, stracę możliwość logowania się do Win XP z pierwszego dysku.

  Czy jest możliwa taka instalacja aby oba systemy działały? Czy rozwiązaniem może być instalacja Win 7 po odłączeniu na moment instalacji tego dysku z XP a potem przy starcie komputera wybierać po naciśnięciu klawisza F12 kolejność bootowania: albo pierwszy dysk albo drugi dysk? Lub takie ustawienie boota aby obowiązującym był ten z XP bo domyslam się ze z tego zaszyfrowanego, pierwszego dysku będę widział drugi dysk a w drugą stronę nie będzie to możliwe.

  Czy innym rozwiązaniem może być instalacja Win7 na innym, identycznym komputerze na którym nie ma szyfrowania a następnie przełożenie go jako drugi dysk do mojego lapka? (nie sądzę ale zawsze warto spytać).

  Dzięki i pozdrawiam.

  • Nie znam programu Safe Guard Easy, więc nie wiem jaki sposób uruchamiania wykorzystuje. Można spróbować opisany przez Ciebie sposób, tj. odłączenie dysku z Windows XP, instalacja Windows 7, potem ustawienie dysku z Windows 7 jako głównego i ręczne dodanie programu uruchamiającego Windows XP do menedżera rozruchu Windows 7.

 • wp.krzysztof

  Witam !
  Proszę o krótka radę – jakie rozwiązanie będzie najlepsze w danym konkretnym przypadku.
  Mam laptopa Asus G75V (procesor i7, 16GB RAM, dysk 750 GB)
  Obecnie dokupiłem drugi dysk – SSD 250 GB, na którym zainstalowałem od nowa Windows 7. Poprzedni dysk – partycje D i E wykorzystuje jako magazyn danych.
  Potrzebuję zainstalować Windows XP (mam oryginalną licencję) na tym laptopie do uruchamiania starszych wersji programów użytkowych – zwłaszcza takich, które nie są już rozwijane, i nie będzie wersji na nowsze systemy / lub też cena aktualizacji przekracza moje możliwości / lub jest nieopłacalna / lub też zwyczajnie klucz sprzętowy do programu nie działa pod win7 (np. program do kosztorysowania ZUZIA) / lub Corel 12 który pod windows 7 wywala się co chwilę. Jak widać powodów jest wiele.
  I teraz – chodzi mi o to, jakie rozwiązanie polecacie w tym konkretnym przypadku. Nie chciałbym od nowa instalować win7 i całej reszty oprogramowania – bo to sporo roboty a mam już wszystko skonfigurowane. Czy tylko virtualbox, czy też są może inne sposoby.
  Aha i ważna sprawa – jestem laikiem z uwagi na wiek, więc proszę o łopatologiczne tłumaczenie.
  Będę wdzięczny za każdą sensowną poradę.

  • Maszyny wirtualne w postaci VirtualBox czy VMware Player to najbezpieczniejsze rozwiązanie, gdyż nie wymaga ingerowania ani w układ partycji, ani w menedżera rozruchu. Do mało wymagających zadań, takich jak praca biurowa, wystarczą zupełnie. Jednak przy przetwarzaniu danych takich jak grafika różnica w pracy pomiędzy tradycyjną instalacją a maszyną wirtualną będzie zauważalna.

   Pozostaje jeszcze kwestia legalności instalacji Windows XP w wirtualnej maszynie. Nośnik, który Pan posiada, jest najprawdopodobniej objęty licencją OEM. W przypadku systemów objętych tą licencją, podczas pierwszej aktywacji licencja jest przypisywana na stałe do komputera, na którym system jest aktywowany i nie można jej przenieść na inny komputer lub – w tym przypadku – na maszynę wirtualną. Innymi słowy, jeśli system był już instalowany na komputerze – nie można go zainstalować na maszynie wirtualnej. Maszyna wirtualna zostanie potraktowana jako nowy komputer i aktywacja nie powiedzie się. Natomiast, jeśli jest Pan pewien, że posiada Pan licencję typu BOX (w Polsce rzadko spotykana, ze względu na jej cenę), to tutaj sprawa ma się o wiele prościej. System można zainstalować i aktywować na maszynie wirtualnej, ale jeśli był on instalowany na komputerze to przed instalacją na maszynie wirtualnej należy usunąć system z komputera. Inaczej mówiąc – system nie może być zainstalowany na dwóch „komputerach” jednocześnie.

   Innym sposobem jest zmiana układu partycji, tzn. zmniejszenie rozmiaru partycji D i utworzenie wolnego miejsca na początku dysku. Zobrazuję to w ten sposób:

   Przed:
   |=====D:=====||=====E:=====|
   Po:
   |=====Nowa partycja=====||=====D:=====||=====E:=====|

   Do zmiany rozmiaru i utworzenia nowej partycji można wykorzystać darmowe narzędzia takie narzędzia jak EASEUS Partition Master Free czy AOMEI Partition Assistant. Później należy zainstalować Windows XP na nowo utworzonej partycji, a następnie postępować według instrukcji opisanych w artykule. W przypadku wystąpienia błędu 0xc000000f warto sprawdzić rozwiązanie zaproponowane w odpowiedzi na ten komentarz.

 • Paweł313

  Witam. Mam pewien problem, otóż po zainstalowaniu Windowsa 7, a następnie XP i zrobieniu wszystkiego po kolei żeby działało tak jak należy jest jeden problem z partycją systemową. Chodzi o to, że plik ntldr znajduje się na 100mb partycji utworzonej przez windows 7 i z niej też xp korzysta jako z rozruchowej, niestety tam też utworzył sobie partycję systemową i teraz jak tylko próbuje coś zainstalować to zaraz na początku instalacji wyskakuje „Brak miejsca…”. Zaznaczam, że partycja na której zainstalowany jest XP ma jakieś 85Gb. Pozdrawiam

 • Remigiusz Szramski

  Dzień dobry. Tak jak większość komentujących jestem bardzo wdzięczny za ten artykuł, ale i też mam problem. Uporałem się już ze wszystkim i po kilku kilkudziesięciu minutach prób i błędów wreszcie mogę użytkować oba systemy. Mój problem polega na tym, że partycja stu megabajtowa (100mb) widnieje jako dysk wśród reszty dysków w „moim komputerze” jako dysk C (mówię o windowsie XP). Sterowniki, które instaluję, domyślnie wybierają tą lokalizację i niestety te 100mb szybko się zapełnia… moje pytanie brzmi czy można jakoś zamienić na miejsca dyski, ukryć tą partycje 100mb’ową dla windowsa XP (w win 7 jej nie widać)? Przy instalowaniu sterowników nie mogę ręcznie wybrać lokalizacji klikam aplikację i reszta sama się dzieje. Mój laptop to lenovo y580 jeżeli ma to jakieś znaczenie. Pozdrawiam i życzę samych pozytywnych emocji w nowym roku.

  • szulcu

   Można ją ukryć. Systemowym narzędziem się nie da, ale można to zrobić np. za pomocą MiniTool Partition Wizard. Program w wersji Home jest darmowy.

 • Zależy co chcesz na tym Windows XP robić. Jeśli do podstawowych zadań, niewymagających dobrego wsparcia dla grafiki 3D – VirtualBox będzie idealnym rozwiązaniem. Jeśli jednak chcesz wykorzystywać Windows XP do grania w nawet starsze tytuły – to lepiej będzie go zainstalować w sposób tradycyjny.

  Jeśli chodzi o tandem Windows XP i Windows 8.1, tu sprawa się może bardzo skomplikować. Jeśli system był wstępnie zainstalowany na laptopie przez producenta to na pewno zainstalowana jest 64-bitowa edycja Windows 8.1 i na pewno korzysta z UEFI. Problem jest taki, że 32-bitowy Windows XP, a taki był w Polsce oficjalnie dostępny, nie obsługuje UEFI. Trzeba by zrobić sztuczki typu wykonanie obrazu aktualnie używanego systemu bez sektorów rozruchowych, wyczyszczenie dysku, przejście z układu partycji GPT (stosowanego w UEFI) na starszy (MBR), przywrócenie obrazu z Windows 8.1 i dopiero wtedy instalacja Windows XP, a jeszcze później przywrócenie menedżera rozruchu Windows 8.1. I nie ma gwarancji, że takie coś będzie działać. Innym problemem może być ilość obsługiwanej pamięci – Windows XP obsłuży mniej niż 4GB oraz ewentualne sterowniki – nie ma gwarancji, że producent zdecydował się wydać dany sterownik jeszcze dla Windows XP. Uważam, że gra nie jest warta świeczki. Jak wspomniałem wyżej, Virtualbox powinien sprawdzić się znakomicie.

 • WincentWega

  Hej, a ja mam taką sprawę. Kupiłem laptopa z nieszczęsnym win 10. Oczywiście nie uruchamiają się programy, których potrzebuję. Pomyślałem żeby zainstalować dodatkowo win XP, tak żeby były dwa systemy. Tylko jak to zrobić?? Proszę o poradę! pozd 🙂

  • Najpierw trzeba zorientować się czy w ogóle do WIndows XP są sterowniki do kontrolera SATA dla tego laptopa. Jeśli ich nie ma, a program konfiguracyjny UEFI nie pozwala zmieniać trybu pracy kontrolera SATA z AHCI na tzw. Legacy (znany też jako tryb IDE), no to nic nie można w tej sprawie zrobić i trzeba dać sobie spokój. Co to za model laptopa?

 • Robek

  Witam, zainstalowałem XP na Win7 (Acer E730) i teraz uruchamia mi się XP a próby ustawienia menagera rozruchu kończą się błędem: BootBCD oxc000000f i brak możliwości uruchomienia żadnego z systemów. Po „bootrec /rebuildbcd” pojawia się komunikat że znaleziono jedną insatalcje Win na dysku F i kolejny krok to wspomniany wyżej błąd.