Instalacja Windows XP po zainstalowaniu Windows Vista/Windows 7

Po kompletnej porażce, nie tylko marketingowej, systemu Windows Vista, Microsoft wydał system Windows 7, bazujący na swoim poprzedniku. Nowy produkt się udał, o czym może świadczyć ponad 350 milionów sprzedanych licencji. Można powiedzieć w pewnym sensie, że Windows 7 powtórzył sukces Windows XP i z całą pewnością jest idealnym kandydatem do zastąpienia wysłużonego już poprzednika. Jednakże sam system operacyjny to nie wszystko. Czymże byłby sam OS bez dodatkowych aplikacji? Z tymi czasami bywa problem. Niektóre ze starszych aplikacji mają nie lada problem z działaniem pod nowszymi systemami, dlatego niektórzy decydują się na instalację Windows XP obok posiadanego już systemu. Niestety, nie jest to takie proste jak niektórym się wydaje.

Wszystko za sprawą dwóch różnych menedżerów rozruchu. Windows XP korzysta jeszcze ze starego, opartego o boot.ini. Windows 7 i Windows Vista natomiast używają nowego menedżera, wprowadzonego właśnie wraz z premierą Windows Vista. Oba menedżery rozruchu nie są ze sobą kompatybilne. Po instalacji Windows XP użytkownicy nie mogą uruchomić żadnego z systemów operacyjnych. Ten wpis ma na celu pomóc w rozwiązaniu problemu, który trapi użytkowników, którzy nie bardzo wiedzą co zrobić, gdy po instalacji Windows XP nie mogą uruchomić żadnego z systemów.

Przywracanie menedżera rozruchu systemu Windows Vista/7

Do odzyskania sprawności potrzebna będzie płyta DVD zawierająca dowolną edycję systemu Windows Vista lub Windows 7. Nie będę tutaj opisywał całego procesu zmiany rozmiaru (tworzenia) partycji i instalacji Windows XP. Przejdziemy od razu do momentu kiedy Windows XP został zainstalowany i nie można uruchomić żadnego z systemów. Na początek należy odzyskać menedżer rozruchu Windows Vista/7, gdyż ten, w który wyposażony jest Windows XP nie jest w stanie uruchomić nowszych systemów. Włóż do napędu dysk z systemem Windows Vista/7 i uruchom z niego komputer. Po załadowaniu plików przez instalatora, wybraniu języka i układu klawiatury, naciśnij klawisze Shift + F10. Zostanie otwarte okno wiersza polecenia. Wpisz w nim poniższe trzy polecenia. Pierwsze z nich zapisze menedżer rozruchu do głównego sektora startowego dysku twardego (MBR), drugi zapisze go w sektorze startowym partycji, natomiast trzecie polecenie odbuduje listę systemów operacyjnych i konfigurację menedżera rozruchu.

bootrec /fixmbr

bootrec /fixboot

bootrec /rebuildbcd

Jeżeli otrzymasz komunikat, że zidentyfikowano 0 instalacji – nie przejmuj się. Oznacza to, że nie znaleziono żadnych nowych instalacji oprócz tych, które już znajdują się na liście rozruchu. Możesz zamknąć wszystkie okna i uruchomić ponownie komputer. Jeżeli wszystko poszło sprawnie, zobaczysz ekran uruchamiania systemu Windows Vista/7.

Dodawanie Windows XP do menedżera rozruchu

Po uruchomieniu systemu Windows Vista/7 pozostaje jedynie dodać Windows XP do listy rozruchu i na tym w zasadzie będzie można zakończyć. Do edycji wpisów w menedżerze rozruchu można wykorzystać wbudowane w system narzędzie bcdedit. Otwórz menu Start i w polu wyszukiwania wpisz polecenie cmd. Naciśnij prawym przyciskiem znalezioną aplikację i wybierz opcję Uruchom jako administrator. Na ewentualny monit funkcji Kontrola konta użytkownika, odpowiedz twierdząco. Na początek stworzymy sam wpis dotyczący starszej edycji systemu Windows.

bcdedit /create {ntldr} /d "Windows XP"

W następnym poleceniu należy wskazać, na której partycji znajduje się stary menedżer rozruchu, z którego korzysta Windows XP.

bcdedit /set {ntldr} device partition=C:

Należy także wskazać plik menedżera, gdyż cały nie mieści się w sektorze startowym dysku twardego i reszta musi być przechowywana w pliku.

bcdedit /set {ntldr} path \ntldr

Ostatnim poleceniem sprawimy, aby Windows XP znalazł się na końcu listy systemów operacyjnych. Dzięki temu nie będzie uruchamiał się jako domyślny system operacyjny.

bcdedit /displayorder {ntldr} /addlast

To wszystko. Po ponownym uruchomieniu systemu na liście rozruchu pojawi się już Windows XP. Po pierwszym jego wybraniu instalacja Windows XP będzie kontynuowana.

Windows XP w menedżerze rozruchu systemu Windows 7