Dlaczego domeny .pl są takie drogie?

Tak właśnie się zastanawiam… Dlaczego domeny .pl są takie drogie. Może nie tyle domeny, bo ich rejestracja to koszt od kilku do kilkudziesięciu złotych, ale ich przedłużenie.

W zależności od dostawcy koszt przedłużenia waha się między 45zł + 22% VAT (54,90zł z VAT) do nawet 99zł + 22% VAT (120,78zł z VAT). Dlaczego jedni udostępniają przedłużają domeny taniej, a niektórzy drożej? Biznes opiera się na tym, że trzeba coś zarobić. Nic nie ma za darmo. Utrzymanie serwerów też kosztuje, ale na litość boską! Patrząc na cenniki rejestratorów to nawet odnowienie domen globalnych (.com, .net, .org i innych) jest tańsze i wynosi często dwukrotnie mniej niż naszych domen rodzimych. Martwi mnie również fakt, że niektóre firmy próbują na siłę zatrzymać u siebie klienta. Przekonałem się niestety o tym na własnej skórze. W regulaminach rejestracji, często całkiem dobrze ukrytych, pojawiają się punkty, które:

  • zobowiązują klienta do prolongaty domeny u tego samego operatora
  • w przypadku chęci przeniesienia domeny do innego operatora, należy przedłużyć domenę u aktualnego operatora
  • nieprzedłużenie domeny powoduje nałożenie kary umownej (kwota zależy od dostawcy)

Niestety i ja padłem ofiarą tych punktów. Nie mogę mieć do nikogo pretensji, bo to moja wina, że nie przeczytałem regulaminu. No cóż… Za błędy się płaci, a ja zapłacę i to dosłownie. Mój błąd kosztować mnie będzie 119,56zł. Jeżeli nie przedłużę domeny to i tak będę musiał zapłacić karę. Jaki wniosek? Lepiej zapłacić za domenę i ją mieć niż nie zapłacić za domenę i zapłacić karę umowną. Na szczęście do maja jest jeszcze czas i coś się uciuła 🙂