Dropbox + KDE? Nie ma problemu!

Dropbox to wspaniałe narzędzie do synchronizacji plików między komputerami. Jeżeli posiadamy więcej niż jeden komputer, program bardzo się przydaje. Nie trzeba co chwilę podłączać pamięci USB i co chwilę biegać od komputera do komputera, aby skopiować na nie pliki. Wszystko to może odbyć się poprzez sieć i zupełnie automatycznie. Wystarczy, że na obu komputerach będzie zainstalowany Dropbox.

Zasada działania programu jest prosta. Wrzucamy określone pliki do folderu Dropboksa i on wysyła je na serwer usługi. Jeżeli z naszym kontem skojarzonych jest więcej niż jeden komputer, pliki pobierane są na reszcie komputerów automatycznie. Narzędzie idealnie nadaje się także jako miejsce do przechowywania kopii zapasowych. Nie ma obawy, że ktoś podejrzy nasze pliki, gdyż wszystkie z nich są szyfrowane. Dropbox dostępny jest na wiele platform takich jak systemy Windows, Linux, Mac OS X, ale także na urządzenia mobilne.

Jeżeli chodzi o wspomniane już systemy Linux – twórcy Dropboksa, niestety, dostarczają plugin tylko dla środowiska Gnome (a konkretniej menadżera plików Nautilus). Dla systemów ze środowiskiem KDE opcje w menu kontekstowym nie są dostępne. Na szczęście, jest na to rada.

Należy pobrać Dropboksa poleceniem

wget -O dropbox.tar.gz http://www.dropbox.com/download?plat=lnx.x86

dla systemów 32-bitowych lub

wget -O dropbox.tar.gz http://www.dropbox.com/download?plat=lnx.x86_64

dla systemów 64-bitowych. Aplikacja zajmuje około 13MB. Po pobraniu aplikacji należy ją rozpakować.

tar -zxvf dropbox.tar.gz

a następnie uruchomić demona Dropboksa.

~/.dropbox-dist/dropboxd &

Postępuj zgodnie z krokami kreatora i zaloguj się na swoje konto. W sumie to wszystko, ale Dropbox nie będzie uruchamiał się wraz ze startem systemu. Aby sprawić, aby tak było należy wydać polecenie:

ln -sf ~/.dropbox-dist/dropboxd ~/.kde/Autostart/