Po zamontowaniu półki na ścianie i przeniesieniu tam drukarki i routera, chciałem pozbyć się chociaż jednego kabla ze ściany. Sami wiecie jak wyglądają wiszące kable na ścianie. Postanowiłem zakupić bezprzewodową kartę sieciową na USB. Wybór padł na tę wspomnianą w tytule – TP-Link TL-WN721N. Posiadam już router tej firmy i jestem z niego bardzo zadowolony. Dlatego dobrałem do niego taką, a nie inną kartę.
Instalacja w Windows odbyła się bezboleśnie, karta działa bez problemu. Natomiast w Ubuntu zaczęły się schody. Ubuntu 10.04 nie posiada wsparcia dla tej karty od razu po instalacji. Sprawdziłem wersję 10.10 i tam karta jest już wspierana bez problemu. Jednak z Ubuntu 10.10 napotkałem trochę problemów, z racji tego, że nie jest to jeszcze wersja finalna i część elementów nie działała wcale, albo działała jak sama chciała. Krótko mówiąc, nie nadaje się się jeszcze do codziennego użytku. Wracając do tematu głównego, czyli instalacji tejże karty w Ubuntu 10.04. Próbowałem kilkukrotnie zainstalować tę kartę, ale dopiero wczoraj udało mi się ją poprawnie zainstalować. Mam nadzieję, że ten wpis pomoże osobom, które posiadają nie tylko tę kartę, ale inne oparte na układzie Atheros AR9271, zainstalować je w Ubuntu 10.04.
Na początek należy pobrać firmware do tej karty. Znajduje się ono w witrynie kernel.org – pobierz firmware i zapisz go w katalogu domowym. Następnie trzeba przenieść plik do katalogu /lib/firmware. Otwórz terminal i wpisz w nim polecenie:
$ sudo mv ~/ar9271.fw /lib/firmware
Teraz trzeba pobrać pakiet ze sterownikami – compat-wireless. Sterowniki są wydawane codziennie, ale po udanej instalacji, nie ma potrzeby ich aktualizacji.
Uwaga! Przed aktualizacją do Ubuntu 10.10 wymagane będzie odinstalowanie pakietu compat-wireless.
Pobierz aktualną wersję compat-wireless i zapisz w katalogu domowym.
Otwórz ponownie terminal i rozpakuj archiwum poleceniem:
$ tar xvjf compat-wireless-2.6.tar.bz2
a następnie wpisz
$ cd compat-wireless
Przed naciśnięciem klawisza Enter wciśnij klawisz Tab, aby dopełnić nazwę katalogu. Teraz należy wybrać sterownik, który obsługuje naszą kartę. Jest to krok opcjonalny, ale znacząco skróci czas kompilacji.
$ ./scripts/driver-select ath9k_htc
Po wybraniu sterownika należy rozpocząć proces kompilacji. Wydaj polecenie
$ make
Kompilacja chwilkę potrwa i trzeba poczekać na jej zakończenie. Po zakończeniu kompilacji należy zainstalować sterownik poleceniem
$ sudo make install
Jeżeli sterownik został zainstalowany pomyślnie, przyszedł czas na usunięcie aktualnie używanych sterowników poleceniem
$ sudo make unload
a następnie załadowanie nowego sterownika poleceniem
$ sudo make load ath9k_htc
Pozostaje teraz tylko ponownie uruchomić komputer, aby sterownik zaczął działać.