Glary Utilities – darmowa alternatywa dla TuneUp

Chyba nie ma osoby, która nie słyszała o pakiecie TuneUp Utilities. Zawiera on narzędzia pozwalające na konserwację systemu. Pakiet nie jest niestety darmowy, z tego też względu wiele osób instaluje jego piracką wersję. Jest jednak darmowa alternatywa. Czy darmowe oznacza gorsze? Przekonajmy się.

Program można pobrać ze strony producenta. Jego instalator zajmuje niecałe 8 megabajtów. Po instalacji zajmuje on około 20 megabajtów. Co najważniejsze – pakiet obsługuje zarówno 32- jak i 64-bitowe wersje systemów Windows. Do obsługiwanych systemów należą:

  • Windows 2000
  • Windows XP
  • Windows Vista
  • Windows 7

Można także pobrać wersję pozbawioną paska przeglądarki, a także wersję portable, którą można umieścić na pamięci USB i nosić ze sobą. Pakiet ten zawiera niemal wszystkie aplikacje dostepne w pakiecie TuneUp, a także kilka nowych. Można między innymi szyfrować pliki, wyszukiwać ich duplikaty, dzielić i łączyć duże pliki oraz wyszukiwać puste foldery.

Interfejs aplikacji nie jest skomplikowany i przypomina nieco ten znany z konkurenta.

Okno główne programu Glary Utilities

Kilkoma kliknięciami myszy można naprawić najczęściej spotykane problemy w systemie Windows.

Konserwacja w programie Glary Utilities

Jednak to nie wszystko, co oferuje aplikacja. Po przejściu w zakładkę Moduły można wybrać i uruchomić pojedynczą aplikację. Wybór jest naprawdę spory.

Moduły oczyszczania programu Glary Utilities Moduły optymalizacji programu Glary Utilities Moduły dotyczące prywatności programu Glary Utilities Moduły dotyczące plików i folderów programu Glary Utilities Moduły narzędzi systemowych programu Glary Utilities

Wszystkie aplikacje są dobrze opisane – można w ten sposób dowiedzieć się czym zajmuje się dana aplikacja. Pakiet Glary Utilities, tak jak TuneUp Utilities, wyposażony jest w tak zwane Centrum przywracania, dzięki któremu można cofnąć wprowadzone w systemie zmiany na wypadek, gdyby powodowały one jego niestabilną pracę.

Cofanie zmian w centrum przywracania programu Glary Utilities Punkty przywracania systemu w centrum przywracania programu Glary Utilities

W opcjach centrum można zdefiniować, które akcje spowodują wykonanie punktu przywracania.

Ustawienia centrum przywracania programu Glary Utilities

Program, oprócz domyślnej skórki, udostępnia także dwie inne.

Okno główne programu Glary Utilities ze skórką Lawn Green Okno główne programu Glary Utilities ze skórką Navy

Opcje samego programu nie są zbytnio rozbudowane. Moim skromnym zdaniem jest to, co trzeba i nie potrzeba nic więcej.

Ustawienia ogólne programu Glary Utilities
Ustawienia automatycznej konserwacji programu Glary Utilities
Ustawienia ignorowanych elementów programu Glary Utilities

Polecam pakiet wszystkim osobom. Spełnia on swoje zadanie celująco. Mam nadzieję, że będzie darmowy cały czas i nie pozostanie tylko wersja Pro.