Pobaw się Androidem – emulator Androida

Historia Google zaczęła się od wyszukiwarki – szybka i zwracająca zadowalające wyniki. Nikt nie spodziewał się, że wyszukiwarka Larry’ego Page’a i Siergieja Brina zdobędzie taką popularność. Dzisiaj firma Google jest potężną marką. Google posiada wspaniałe produkty – wyszukiwarkę, pocztę, przeglądarkę, mapy. Jest ich cała masa i nie sposób ich wszystkich wymienić, bo co chwila pojawiają się nowe.

W 2005 roku Google przejęło małą firmę Android Inc. Ta mała firma, bo składająca się zaledwie kilku pracowników, produkowała aplikacje dla urządzeń mobilnych. Już wtedy zaczęły się plotki, że firma Google planuje wejście na rynek ze swoim własnym produktem – telefonem gPhone. Google wraz z dwunastoma innymi firmami założyło konsorcjum Open Handset Alliance, które miało promować i rozwijać otwarte standardy w telefonii komórkowej. Udało im się stworzyć system oparty na jądrze systemu Linux. Pierwszym telefonem działającym w oparciu o ten system był HTC Dream, w Polsce znany jako Era G1. Wystarczy historii.

Na rynku pojawia się coraz więcej telefonów wyposażonych w system operacyjny Android. Nie są one na razie jakoś specjalnie popularne, ja przynajmniej traktuje je jako gadżet. Na razie nie są zagrożeniem dla Symbiana Nokii czy też Windows Mobile firmy Microsoft. Przed zakupem warto sprawdzić jakie funkcje oferuje. Jednak co zrobić, jeżeli żadna ze znajomych nam osób nie posiada telefonu z Androidem? Jest na to bardzo prosta rada. Można uruchomić go na PC. Nie ma tutaj znaczenia jakiego systemu operacyjnego używasz – dostępne są wersje dla platform Windows, Linux i MacOS X (niestety tylko dla Maków opartych o procesor Intela). W zależności od systemu, należy pobrać od 15 do 25MB. Pakiet SDK dostępny jest na stronie developer.android.com. Pliki z archiwum należy wypakować np. na pulpit, a następnie uruchomić plik SDK Setup. Na niektórych komputerach może zdarzyć się tak, że po uruchomieniu aplikacji ujrzysz komunikat:

Failed to fetch URL https://dl-ssl.google.com/android/repository/repository.xml, reason: HTTPS SSL error. You might want to force download through HTTP in the settings.

Aby go naprawić naciśnij na przycisk Close a następnie po lewej stronie wybierz pozycję Settings i zaznacz opcję Force https://… sources to be fetched using http://….. Kliknij na Save & Apply, zamknij i ponownie uruchom aplikację.

Ustawienia pakietu SDK systemu Android

Po ponownym uruchomieniu aplikacji trzeba wybrać wersję systemu, którą chcesz przetestować.

Pobieranie pakietów i obrazów systemu Android

Zaznacz najnowszą pozycję, w tym wypadku SDK Platform Android 2.0.1, a następnie zaznacz opcję Accept w prawej dolnej części okna. Z resztą pozycji postępuj podobnie, tylko zamiast Accept wybierz Reject. Czas na pobranie systemu. Jego obraz zajmuje około 80MB dlatego należy uzbroić się w cierpliwość. Aby to zrobić naciśnij przycisk Install Accepted.

Czas na stworzenie wirtualnego telefonu. Z lewej części okna kliknij na Virtual Devices. Aby dodać nowe urządzenie kliknij na przycisk New… z prawej strony okna. Uzupełnij pola odpowiednimi danymi.

 • Name – nazwa naszego urządzenia, nie może zawierać polskich znaków, spacji, ani znaków specjalnych
 • Target – wersja systemu operacyjnego Android
 • SD Card – wirtualna karta pamięci, która włożona będzie do urządzenia. Na dysku na którym znajduje się system musi być co najmniej tyle wolnego miejsca, ile podasz w tym polu
 • Skin – z menu wybieramy rozdzielczość ekranu. Dostępnymi rozdzielczościami ekranu są:
  • HVGA – 480 x 320 pikseli
  • QVGA – 320 x 240 pikseli
  • WQVGA400 – 400 x 240 pikseli
  • WQVGA432 – 432 x 240 pikseli
  • WVGA800 – 800 x 480 pikseli
  • WVGA854 – 854 x 480 pikseli

  Możesz także wybrać własną rozdzielczość ekranu, zaznaczając opcję Resolution i ręcznie wpisując rozdzielczość ekranu.

Resztę opcji pozostaw bez zmian i naciśnij przycisk Create AVD. Teraz pozostaje tylko uruchomienie urządzenia. Wybierz je z listy i naciśnij na przycisk Start…, a następnie na Launch. Przy pierwszym uruchomieniu odznacz opcję Send usage statistics to Google. Uruchamianie systemu może chwilę potrwać. Miłej zabawy!

Uruchamianie systemu Android w emulatorze System Android 2.0 uruchomiony w emulatorze