Synchronizowanie dowolnego folderu z usługą Dropbox

Twórcy usługi Dropbox i klienta przeznaczonego dla systemów Windows, nie przewidzieli możliwości synchronizowania z usługą dowolnego folderu spoza katalogu Dropboksa, Podobno, ekipa pracuje już nad rozwiązaniem, ale minęło już kilka miesięcy od ogłoszenia, a efektów jak na razie żadnych. Dlatego trzeba poradzić sobie nieco naokoło i wykorzystać narzędzia i możliwości systemu operacyjnego.

Wiele nowych systemów plików umożliwia tworzenie tak zwanych łączy symbolicznych (często nazywane również dowiązaniami symbolicznymi). Przekładając z polskiego na nasze – to taki skrót umożliwiający połączenie jednego pliku (folderu) z innym, bez jego kopiowania. Nie inaczej jest w systemach Windows. System plików NTFS umożliwia tworzenie łączy symbolicznych. W przypadku Windows XP i starszych, sprawa jest nieco inna, gdyż systemy te nie obsługują dowiązań symbolicznych a tak zwane "skrzyżowania" (junctions). Ten wpis pokaże jak wykorzystać łącza symboliczne (i skrzyżowania), aby synchronizować dowolny folder z usługą Dropbox.

Systemy Windows Vista i nowsze

Otwórz menu Start. W polu wyszukiwania wpisz frazę cmd. Kliknij prawym przyciskiem myszy i z menu kontekstowego wybierz polecenie Uruchom jako administrator. Zaakceptuj ewentualny monit funkcji Kontrola konta użytkownika. Po otwarciu wiersza polecenia posłużymy się narzędziem mklink, które wbudowane jest w system operacyjny. Jego składnia jest następująca:

mklink [/D] [nazwa łącza] [obiekt docelowy]

Na początek należy w wierszu polecenia przejść do folderu Dropbox za pomocą polecenia

cd [ścieżka]

Dla przykładu:

cd C:\Dropbox

Aby utworzyć łącze symboliczne korzystamy ze składni powyżej. Na przykład jeżeli chcemy np. synchronizować zawartość całego folderu użytkownika z usługą, można zrobić to poleceniem:

mklink /D Profil C:\Users\Użytkownik

Spowoduje ono utworzenie łącza Profil, które będzie wskazywać na katalog C:\Users\Użytkownik. Prawda, że proste?

Usuwanie łączy symbolicznych

Aby usunąć łącze symboliczne, wystarczy po prostu usunąć utworzony skrót. Dla przykładu powyżej, trzeba usunąć folder Profil z katalogu C:\Dropbox. Nie spowoduje to usunięcia zawartości katalogu C:\Users\Użytkownik.

Tworzenie skrzyżowań w Windows XP

Windows XP nie obsługuje łączy symbolicznych, a jedynie skrzyżowania. Działają one na podobnej zasadzie, co łącza symboliczne. Tutaj, niestety nie obejdzie się bez zewnętrznego narzędzia. Skorzystamy z narzędzia Junction z pakietu SysInternals. Można pobrać je z witryny Microsoft Technet, klikając na łącze Download Junction po prawej stronie. Rozpakuj archiwum do wybranego przez siebie katalogu, na przykład na pulpit. Składnia polecenia junction nie jest również skomplikowana.

junction [/s] [katalog źródłowy] [katalog docelowy]

Warunkiem skorzystania ze skrzyżowań jest konieczność istnienia obu katalogów. Przed utworzeniem skrzyżowania, utwórz odpowiedni folder w katalogu Dropbox za pomocą menedżera plików. Wykorzystamy taki sam przykład jak powyżej – synchronizowanie całego profilu użytkownika. Po utworzeniu katalogu "Profil" w katalogu Dropbox, można utworzyć skrzyżowanie.

cd C: junction /s "C:\Dropbox\Profil" "C:\Documents and Settings\Użytkownik"

Gotowe. Skrzyżowanie zostało utworzone.

Usuwanie skrzyżowań

Usuwanie skrzyżowań nie jest takie proste jak w przypadku nowszych systemów. Pod żadnym pozorem nie usuwaj go, tak jak zwykłego pliku, gdyż spowoduje to także usunięcie katalogu na który wskazuje skrzyżowanie! Do usunięcia skrzyżowania należy posłużyć się również programem junction. Robimy to poniższym poleceniem.

junction /d C:\Dropbox\Profil

Podsumowanie

Jak widać można sobie poradzić bez użycia skomplikowanych narzędzi. Z synchronizacji można wykluczać również podfoldery, wszystko dzięki selektywnej synchronizacji. Dzięki temu można wykluczyć wiele folderów tymczasowych i oszczędzić nieco miejsca i transferu. Wcześniej jednak należy dać Dropboksowi trochę czasu na zaindeksowanie całego katalogu.