Tworzymy własny obraz odzyskiwania w Windows 8 i Windows 8.1

Może Ci się również spodoba

 • Yakul

  Czy obraz odzyskiwania można skopiować na inny komputer i pomyślnie go przywrócić? Załóżmy, że to jest ten sam model komputera i taka sama licencja OEM, czyli ten sam SLIC w BIOSie.

  • Teoretycznie tak, w praktyce może być różnie. Legalność takiego rozwiązania też jest wątpliwa.

   • Tzn., że dało by się np. Przeportować lokalne konta użytkowników (łącznie z hasłami) z jednego komputera na drugi?

    • Jeżeli drugi komputer ma taką samą konfigurację jak pierwotny, to tak jak pisałem w komentarzu wyżej, jest to teoretycznie możliwe. Nigdy czegoś takiego nie wykonywałem i ciężko mi powiedzieć jak taki przeniesiony system się zachowa. Do migracji profili użytkowników z jednego komputera na drugi można użyć narzędzia Łatwy transfer w systemie Windows jeśli chcemy skorzystać z podstawowych opcji albo narzędzia User State Migration Tool, który jest częścią Windows Automated Installation Kit, jeśli chcemy bardziej zaawansowane opcje.

     • Yakul

      Dosyć często używam windowsowego narzędzia Sysprep, za pomocą którego przygotowuję system (XP, 7) z aktualizacjami i różnymi programami do utworzenia obrazu za pomocą serwera WDS (Windows Deployment Services), przez bootowanie sieciowe (PXE). Tak przygotowany obraz następnie instaluję przez PXE na kilku – kilkunastu komputerach o identycznej konfiguracji. To bardzo zaoszczędza czas. Pewnie w niedalekiej przyszłości będę wymieniać komputery na takie z Windowsem 8 i zastanawiam się, czy Sysprep dalej będzie się dobrze sprawdzał, czy będę musiał szukać alternatywnych rozwiązań. Właśnie dlatego zadałem tamto pytanie w pierwszym komentarzu.

     • No to zmienia postać rzeczy. Jeśli twoja firma (to wnioskuję po korzystaniu z sysprep, serwera i WDS) ma umowę licencjonowania zbiorowego z Microsoftem to tu nie ma problemu – jeden klucz można użyć na n komputerów w firmie, więc można dystrybuować obraz razem z kluczem. Jeśli takiej umowy nie macie, a jedynie pojedyncze licencje to owszem, można taki obraz wykonać systemu bez aktywacji, ale aktywować system trzeba będzie ręcznie na każdym komputerze przypisanym do niego kluczem. Pozostaje problem przechowywania obrazu – albo skopiować obraz na każdy komputer (bardziej czasochłonne) i go zarejestrować z użyciem narzędzia recimg lub udostępnić na serwerze jako udział/dysk sieciowy i spróbować w ten sposób zarejestrować obraz. O ile pierwszy sposób jest bardziej bezpieczny, bo obraz jest przechowywany lokalnie, więc gdy padnie serwer (albo sieć) i stacja robocza to przynajmniej to drugie będzie można w miarę szybko przywrócić do działania. Co do drugiego przypadku to nie wiem czy recimg obsługuje udziały sieciowe, ale to już trzeba by samemu sprawdzić.

     • Yakul

      Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Spróbuję zmierzyć czasy instalacji z obrazu utworzonego przez recimg i przez sysprep+WDS. Wybiorę szybszą opcję 🙂
      Przy okazji, znalazłem fajny tutorial do robienia obrazu WDS z Windowsa 8. Może komuś się przyda: http://www.petenetlive.com/KB/Article/0000737.htm
      Co do licencji Microsoftu w mojej firmie, to wszystkie nasze komputery mają preinstalowane OEMowe Windowsy od HP. To sprawia, że mają taki sam klucz licencyjny typu SLP. Różnią się tylko kluczami CoA na naklejkach. Ale i tak po instalacji z oficjalnego DVD z HP Windows używany jest klucz SLP i instalator preaktywuje system. Dystrybucja takiego OEMu przez obraz nie jest to końca legalna, ale efekt jest identyczny jak instalacja z OEMowego DVD lub partycji Recovery. Duże OEMowe firmy, jak HP używają hurtowo jednego klucza.

 • Przywracanie domyślnego obrazu odzyskiwania

  Jeśli chcemy przywrócić system do stanu pierwotnego, zachowując pliki i ustawienia, ale nie chcemy korzystać z obrazu odzyskiwania czy to chodzi o przywrucenie mojego laptopa takiego jakiego uzywam z moimi aplikacjami i wszystkim co mam na nim,tylko bez obrazu uzyskiwania bo w tym momecie nie bede go mial… mozna na usb zapisac

  • Możesz rozwinąć swoją myśl? Co konkretnie chcesz zrobić?

 • kazeks

  Yakul nie radzę robić takich zabiegów bo zablokują ci klucz i będzie po akcji obraz zawiera między innymi ; ID dysku twardego,numer procesora,mac adres kart sieciowych,typ karty graficznej i jej id i jeszcze parę innych informacji i żeby było śmieszniej windows 8 oflagowuje na stałe dysk twardy w kompie i jeżeli chłopaki w mikrosofcie wypatrzą dwa takie oflagowane dyski w tym samym czasie z zainstalowanym systemem o tym samym kluczu robią ci KUKU i jesteś pozamiatany i nie chodzi tu o Polski Microsoft tylko o Microsoft w U.S.A
  A skąd wiem ?! Ano stąd że mi taki numer wykręcili . Po takiej akcji jest więcej tłumaczenia niż to warto , a co do oflagowania dysków lub jak kto woli zostawiania na nich markerów identyfikacyjnych to już inna bajka stosowane są od niedawna od jakiegoś 1-2 miesięcy nie mylić z XBOXAMI .

  A przy okazji pozdrawiam chłopaków z 3 literowych agencji.

  • Możesz podać źródło tych informacji, żeby można było je zweryfikować?

  • Yakul

   Kazeks, dziękuję za ostrzeżenie, ale w tym konkretnym przypadku jest ono raczej nieuzasadnione. Żeby, jak to ująłeś, „chłopaki w Microsofcie”, mogli zobaczyć u siebie takie klucze, to klucze te muszą być weryfikowane online. Natomiast klucze SLP, które są przechowywane w BIOSie aktywują się same podczas każdorazowego uruchomienia komputera, jeszcze zanim ten podłączy się do internetu. Taka preaktywacja jest możliwa tylko jeśli licencja zgadza się z cyfrowym certyfikatem w instalacji Windowsa (takiego, jak „HP Windows 7 Professional”), więc przejdzie tylko na komputerach, które zostały zakupione z taką licencją. Ten mechanizm nie przejdzie na komputerach kupionych bez systemu operacyjnego i z Windowsem kupionym oddzielnie. Takie klucze aktywują się online i wtedy Microsoft ma możliwości ich badania. Proponuję Ci eksperyment: kup 2 laptopy z preinstalowanym Windowsem 7 w różnym czasie, różnych sklepach, ale ten sam model lub chociaż zbliżony, ale tego samego producenta (HP, Sony, Dell, Lenovo…). Użyj jakiegoś programu wyciągającego klucz z zainstalowanego systemu. Zobaczysz, że na obu komputerach będzie ten sam klucz i będzie to inny klucz, niż mają na naklejkach CoA.

 • bbk

  hmmmm, kiedyś zrobiłem tą kopie jak kazałeś,dziś przyszedł właśnie ten dzień w którym robie powrót tych ustawień i informuje mnie że sukces full i nic poza tym się nie dzieje,nić nie powruciło,nic niema oprucz potwierdzenia sukcesfull,jak było tak jest,brak zmian,więc hallo co to za kopia???

 • bbk

  dodam że sprawdziłem na dysku jest folder mający 9,60 gb niejako odzyskiwanie ,a tym wierszem polecenia sprawdziłem stan kopii to mam monit Error code 0x80070490

  • Kod błędu 0x80070490 oznacza, że w systemie nie ma zarejestrowanego własnego obrazu odzyskiwania. Należy go zarejestrować poleceniem:

   recimg /setcurrent [lokalizacja]

   A następnie sprawdzić czy obraz został poprawnie zarejestrowany poleceniem:

   recimg /showcurrent

   Dopiero wtedy proszę spróbować dokonać przywracania ponownie.

 • Maciek

  Miałem zainstalowanego najpierw win 8, później aktualizowałem do win 8.1. Gdybym skorzystał z pierwszej opcji „odśwież komputer z zachowaniem istniejących plików” , to których z tych windowsów miałbym na komputerze?

  • Najprawdopodobniej zostanie przywrócony Windows 8.

   Jeśli komputer został uaktualniony z systemu Windows 8 do systemu Windows 8.1 i ma on partycję odzyskiwania Windows 8, odświeżenie go spowoduje przywrócenie systemu Windows 8. Po ukończeniu odświeżania konieczne będzie uaktualnienie do systemu Windows 8.1.

   Źródło: http://windows.microsoft.com/pl-pl/windows-8/restore-refresh-reset-pc

 • Maciek

  Czy dobrze rozumiem opcja „odśwież komputer z zachowaniem istniejących plików” jest równoznaczna z formatowaniem?
  Byłoby dobrze gdybym po odświeżeniu miał jednak win 8. Dziękuję panie Arturze za zainteresowanie i odpowiedź.

  • Tak jak napisałem w artykule – opcja „Odśwież komputer z zachowaniem istniejących plików” przywraca system do stanu pierwotnego, zachowując pliki z katalogów użytkowników, ale usuwa wszystkie programy – w tym aktualizacje, a taką jest wspomniana przez Pana aktualizacja do Windows 8.1. Inaczej sprawa ma się jednak gdy Windows 8.1 był od razu zainstalowany na komputerze – wtedy przywrócenie spowoduje ponowne zainstalowanie Windows 8.1. Jak już chcemy się trzymać frazy „formatowanie” to nazwałbym to raczej „formatowanie z przywróceniem kopii zapasowej katalogów użytkownika” 😉

 • krzysiek

  Sprawa wygląda tak: Na HDD mam win 8 nie aktywowany ponieważ używałem SSD z uaktualnieniem do win 8.1. Po jakimś czasie system na SSD nie uruchamia się (error code 0x0000034 File: Boot/BCD). Czy można po wejściu na HDD zrobić obraz systemu 8.1 z SSD? lub w inny sposób naprawić plik rozruchu na SSD?

 • bbk

  cóż,zrobiłem obraz systemu//mam w8 z uptade do w 8.1// dałem przywracanie -odświeżanie z zachowaniem plików a i tak odświeżył do standardowej w 8,myślałem że odswierzy do tego co wgrałem z full ustawami?!?!

  • Nic takiego stać się nie powinno. Własnoręcznie sprawdzałem co system zrobi przy przywracaniu z własnego obrazu i wszystko zostało przywrócone tak jak powinno. Nie wiem dlaczego u ciebie stało się, jak się stało.

 • Artur

  Witam. Czy dobrze rozumiem – po stworzeniu własnego obrazu po upgrade do windows 8.1.1 oraz instalacji wszystkich aktualizacji do systemu oraz innych programów mogę przywrócić system z pełnymi ustawieniami, czy tylko do pierwotnej wersji, czyli Win 8?
  Pytanie drugie – stworzyłem taki plik custom recovery na 3cim dysku SATA na którejśc-tam-partycji i z ciekawości uruchomiłem przywrócenie systemu z pena – niestety pomimo tego, że system wie gdzie jest plik recovery(recimg /showcurrent), nie może go odzyskać – co może być tego przyczyną?
  Na koniec ostatnia rzecz – jak stworzyć uruchamianą (boot) partycję recovery (najlepiej ukrytą), do której możnaby było wgrać tak przygotowany obraz systemu, aby postawić na nowo system ze wszystkimi uaktualnieniami na dzień zrobienia obrazu?

  • Po wykonaniu własnego obrazu powinno być możliwe przywrócenie systemu razem z zainstalowanym oprogramowaniem i aktualizacjami, ale w wolnej chwili upewnię się czy rzeczywiście tak jest. Co do drugiego pytania – czy podczas próby przywracania pojawiają się jakieś komunikaty, ewentualnie czy w podglądzie zdarzeń jakieś się pojawiły? Jeśli chodzi o ostatnie pytanie to wykorzystałbym WAIK i środowisko WinPE, które dostępne jest za darmo. Jakbym to zrobił? Zainstalował środowisko na nowej partycji, do której nie przypiszemy żadnej litery dysku (nie będzie ona nigdzie widoczna), potem stworzył skrypt uruchamiany przy uruchamianiu środowiska. Na końcu dodałbym wpis do menedżera rozruchu i wyłączył wyświetlanie listy systemów operacyjnych.

 • EWAMIKI

  Mam Asusa T102 od poczatku byl komentarz brak plikw do odzyskiwania i pozostalych opcji. F9 nie da sie naprawic W Aomei skopiowalam wszystko system recovery restore. Mam 12 Gb iso i nie moge znalezc programu ktory mi to nagra na kilku plytach. Mam kilka kombinacji i nie chce marnowac pendriva zwaszcza ze co chwile mi czegos nie czyta.Firma nie ma plyt recovery.Sprobuje wasze metody ale ?? wolalabym miec porzadny nosnik odzyskiwania. Chodzi o win 8.

  • Z tego co wiem AOMEI Backupper umożliwia dzielenie kopii zapasowych na wiele części – wystarczy nacisnąć przycisk Backup Options na dole okna ustawiania kopii zapasowej. To, co Cię interesuje to zakładka Splitting – tam można ustawić własną wielkość części (Custom size) lub jedną z wstępnie zdefiniowanych. Program umożliwia także przygotowanie nośnika, który umożliwi odzyskanie danych z kopii zapasowych.

 • Jadiwga

  Cześć,
  Mam obraz iso, ale po wpisywaniu recimg/setcurrent i lokalizacji – refresh się nie zmienia. Po sprawdzeniu showcurrent cały czas pokazuje starą lokalizację. Jakieś pomysły, propozycje?

 • bbk66

  tak myśle co by było gdyby mój obraz zrobiony na laptopie dell zainstalować na innym modelu np lenovo,medion,asus- czy zadziała? jak ze sterownikami itd-czy ktoś próbował

  • Myślę, że by zadziałał, ale nic takiego nie próbowałem.

   • bbk66

    tak z czystej ciekawości się pytam bo ostatnio miałem problem z 8.1,zainstalowałem jakieś nowe stery i windows 8.1 padł-na starcie kręci się kółko kręci,kręci iiiii puf-czarny ekran,lapek pracuje,obrazu brak,ani wejść w tryb awaryjny a ni cofka systemu-nic-padocha total.
    i tak sobie pomyślałem pobrać [niewiem jak] od syna obraz i go wgrać dlatego te pytanko czy to by zadziałało?
    a co do uruchomienia systemu po awarii udało się dzięki pożyczonej płycie z win 8.1 bo swojej niemam bo to dell z preinstalowanym systemem
    a tak zmieniając temat to by ktoś mógł dać wskazówke czy majac win 8 uaktualnilny do win 8.1 nie pudełkowy czy mogę zainstalować czysty 8.1 i key zadziała? ten z biosu?

    • No problem mogą sprawiać właśnie sterowniki, zwłaszcza jeśli dwa komputery mają bardzo różną konfigurację sprzętową. Odpowiadając na drugie pytanie – mając klucz do Windows 8 można zainstalować Windows 8.1, ale przy standardowych nośnikach nie będzie to możliwe z kluczem, który zapisany jest w oprogramowaniu układowym komputera. W tym przypadku należy pobrać Windows 8.1 z pomocą narzędzia udostępnionego na tej stronie, a następnie nim wygenerować obraz ISO, który będzie można wykorzystać do instalacji.

 • Jadiwga

  Ponawiam pytane o ustawienie nowego obrazu ISO. po wpisaniu recimg/setcurrent i lokalizacji w której mam nowe ISO, nie zmienia się.
  Z góry dzięki za info 😉

  • Próbowałaś wyrejestrować obraz za pomocą polecenia

   recimg /deregister

   Potem usunąć pliki, a następnie wykonać obraz na nowo?

 • abcezar

  po przeprowadzeniu formatowania systemu 8.1 straciłem wszystkie dane i partycje widoczny jest tylko dysk ssd na którym zainstalowany jest system co zrobic zeby dysk z danymi był widoczny

  • Należy otworzyć panel zarządzania dyskami i tam przypisać litery do partycji. Aby to zrobić należy kliknąć prawym przyciskiem myszy na przycisku z logo Windows w lewym dolnym rogu ekranu. Z menu, które się pojawi należy wybrać polecenie „Zarządzanie dyskami”. Z listy partycji u góry okna należy kliknąć prawym przyciskiem tę, która w kolumnie „Wolumin” w nawiasie nie ma żadnej wartości. Potem z menu kontekstowego wystarczy wybrać „Zmień literę dysku lub ścieżki” i w oknie, które się pojawi, na dole kliknąć przycisk „Dodaj”. Upewniamy się, że opcja „Przypisz następującą literę dysku” jest zaznaczona i klikamy przycisk OK. Kroki te powtarzamy dla każdej partycji, która nie ma przypisanej litery.

 • Kamilaa

  W czasie tworzenia obrazu systemu całość zawiesza mi się na etapie ‚writing image’ da sie to jakos naprawić. Uruchomić czy pominac?

  • Możesz rozwinąć pojęcie „całość zawiesza mi się”?

 • Dygii

  witam. ogólnie to sporo się dowiedziałem czytając to forum 🙂 ale interesuje mnie jeszcze jedna odpowiedz… jakieś 5 miesięcy temu kupiłem nowego laptopa 🙂 miałem orginalnego win 8. niestety nie zrobiłem płytki recovery , a wgl orginalny chodził na UEFI. teraz Gdy próbuje odpalić uefi od razu wyskakuje komunikat no file portable device czy cos w tym stylu 🙂 i nic dosłownie nie moge tam zrobić. ale zamiast oddać na gwarance, to ja przełączyłem z uefi na ten 2 w biosie i zainstalowałem pirata 🙂 a więc, jeżeli teraz ściągne ten obraz, to uda mi się wygenerować jakoś mój orginalny klucz ? 🙂 czy tamten syspem po prostu Ch*j strzelił ? 🙂 czekam na odpowiedz 🙂 bo sam sobie z tym już nie radze , próbowałem wszystkiego i co kolwiek robie to i tak nie działa. :/

  mój laptop to toshiba satellite C-55 A 1H9 🙂


  panowie, mam mały problem z laptopem Toshiba Satellite C-55 A 1H9 mianowicie mogł by mi ktoś podesłać jake ustawienia powinny być w boocie ? kompletnie się na tym nie znam a brat młodszy pod moją nieobecność wszytko poprzestawiał,

  i interesuje mnie tez pamięć ram. fabrycznie jest 4gb a korzysta tylko z 2.4 reszta jest zarezerwowana dla systemu . ale system zamiast korzystać z tych swoich 1.6 zarezerwowanych wykorzystuje mi 1.2 z tych 2.4 tak więc prawie nowy laptop chodzi jak czołg :/ czy moge coś z tym zrobić ? 🙂

  • Wystarczyłby jeden komentarz, naprawdę. Ale po kolei.

   Odzyskać klucz można w łatwy sposób. Należy otworzyć wiersz polecenia i wkleić w nim:

   powershell „(Get-WmiObject -query ‚select * from SoftwareLicensingService’).OA3xOriginalProductKey”

   Na ekranie pojawi się wówczas oryginalny klucz produktu.

   Jeśli chodzi o to, że system korzysta z mniejszej ilości pamięci niż powinien to sprawdziłbym najpierw, czy zainstalowałeś 64-bitową wersję systemu. Jak to zrobić przeczytasz w artykule Zapasowy dysk instalacyjny Windows 8 i Windows 8.1. Jeśli okaże się, że edycja jest 32-bitowa to aby móc korzystać z całej pamięci konieczne będzie zainstalowanie wersji 64-bitowej.

   Co do ustawień bootowania, o jakie ci chodzi?

   • Dygii

    chodzi o zmiane ustawień żeby komputer mógł instalować inne wersje niż tylko windows 8 i tak masz racje mam 32bity ale dlatego że 64 nie chciała się zainstalować. jeszcze czy dał byś linka do jakiejś 8 do której pasował byten mój klucz ? 🙂 bo to chyba nie do kazdej 🙂

   • Dygii

    po wklejeniu w wiersz polecień to co podałęś wyżej od razu niżej wyskakuje mi ” „(Get-WmiObject -query ‚select * from SoftwareLicensingService’).OA3xOriginalProductKey” ” i niestety nic więcej się nie dzieje, a co do obrazu odzyskiwania, jak ustawić go aby był w iso ? bo u mnie wyświetla go tylko w CustomRefresh.wim i nie moge odswierzyć systemu :/

    • Spróbuj ponownie skopiować polecenie i zanim je wkleisz do wiersza polecenia, nadpisz np. w notatniku znaki cudzysłowu i apostrofu. System komentarzy podmienił te znaki na drukarskie i prawdopodobnie dlatego nie działa. Co do umieszczenia własnego obrazu odzyskiwania w pliku ISO to nie znam narzędzia, które by to umożliwiało. Możesz za to skorzystać z innych narzędzi, które umożliwiają tworzenie obrazów systemu (np. Macirum Reflect Free, EASEUS ToDo Backup czy AOMEI Backupper) i nagranie ich na płytę wraz z zestawem narzędzi do jego przywrócenia.

 • witam… pobrałem program który niby miał przywracać i odnajdować usunięte pliki. ale. w mojej partycji zastrzeżonej znalazłem tylko 3 partycje boot (good ) natomiast 25 innych jest pod nazwą Noname (very bad) nie znam się na tym ale coś mi się wydaje że cały dysk niedługo będe musiał wymienić 🙁 pomocy !! 🙂 jeżeli możesz podać email to wyśle ci screena 🙂


  Sorry nie partycji zastrzeżonej tylko ogólnie na całym dysku :/ Program [email protected] file Recovery for vindows będę wdzięczny za jakie kol wiek rady. No i zauważyłem też że straciłem dużą część miejsca na Dysku :/

  • Sorry nie partycji zastrzeżonej tylko ogólnie na całym dysku :/ Program [email protected] file Recovery for vindows będę wdzięczny za jakie kol wiek rady. No i zauważyłem też że straciłem dużą część miejsca na Dysku :/

  • Bezpośredni adres email do mnie znajdziesz tutaj: http://szulcu.net/kontakt/

   Co do twojego problemu to nie wiem co próbujesz osiągnąć, bo za każdym razem piszesz o czym innym. Szczerze mówiąc, pogubiłem się…

   • Ogólnie sam się już pogubiłem :/ mam tyle problemów z tym laptopem że już nie wiem co działa co nie. strasznie wolno chodzi nie wersji 64x tylko 32x da się zainstalować, ale wszystko z mojej winy. jak miał 2 miesiące z orginalnym win 8. po powrocie z pracy system już po prostu nie działał , młodszy brat ponoć zmieniał wszystko co możliwe w boot. i tak się zaczeło że nie da się zainstalować systemu w UEFI . wyskakuje tuż po odpaleniu ” No bootable device ” filed coś tam. najchętniej zapłacił bym komuś żeby mi go w końcu ktoś zrobił konkretnie, żeby był jak od nowości :/

    • No to w takim razie trzeba po prostu pozmieniać te wartości i wszystko powinno wrócić do normy. Niestety, w instrukcji do tej serii notebooków nie znalazłem żadnych informacji na temat nazw tych ustawień, dlatego musisz je znaleźć samemu.

 • Markus89

  Witam.
  Próbowałem robić kopię zapasową na DVD, poprzez Historię plików itp… Wymaga to jednak dużej ilości DVD, więc przerwałem proces.
  Teraz chciałbym to zrobić zgodnie z tym poradnikiem, za pomocą polecenia recimg /createimage

  Tu moje pytanie: mam Win 8.1 Bing i prawie czystego laptopa (tylko software zainstalowany z systemem). Dysk jest podzielony na 2 partycje – C: 425GB i D: 25GB, na dysku D mam swoje zdjęcia i ogólnie pierdoły typu teksty itp. Zapisując kopię na partycję systemową, a więc C nie będzie problemu z odzyskaniem sprawności kompa?

  • W przypadku polecenia recimg nie powinno być problemu, gdyż wszystkie stare foldery systemowe, w momencie przywracania, są przenoszone do folderu Windows.old, gdzie można wyciągnąć z nich jakieś pliki. Dopiero bodaj po 30 dniach są automatycznie usuwane.

 • stanss

  Panie Arturze, proszę o poradę. Czy tworzenie kopii systemu operacyjnego win. 8.1 na pendrive może trwać kilka godzin? (nowy laptop tylko z systemem operacyjnym)

  • Może. Wszystko zależy od szybkości pamięci i wersji interfejsu USB, którą wykorzystuje ta pamięć.

   • gosc

    Witam:) dlaczego gdy chce wykonac kopie zapasowa w win.8 pisze mi ze moj pendrive nie moze byc miejscem docelowym czy jakos tak? poprostu nie moge wykonac na nim kopi

 • Bartiniemamocny

  Witam serdecznie, Chciałbym zapytać o następującą rzecz. Posiadam laptopa Lenovo G580 z Win8. Oczywiście nie wykonałem na początku partycji recovery. W międzyczasie system zaktualizował się do 8.1. W tej chwili mój komp złapał jakiś syf i chciałbym przywrócić system ale oczywiście robiąc to przez ustawienia systemu pojawia się komunikat „Brak środowiska przywracania…”. Stworzyłem dysk instalacyjny windows 8.1 (według instrukcji z tego forum). Chciałbym teraz przeinstalować system (mam klucz spisany z panel sterowania/system). Pytanie zasadnicze: Czy jak będzie robił reinstalację to czy nie usuną mi się dodatkowe partycje, które stworzyłem na dysku? Stworzyłem dwie partycje z danymi na które przerzuciłem wszystko co mam na kompie i nie chciałbym,żeby instalka ścięła mi wszystkie dane:) Jednym słowem czy on wyczyści tylko partycje systemową C: czy też wszystkie pozostałe? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam! B.A

  • Instalując z zewnętrznego nośnika instalacyjnego, nie tego dostarczonego przez producenta, układ partycji pozostaje bez zmian, więc nie utracisz danych oprócz tych znajdujących się na partycji z systemem, jeśli ją sformatujesz. Co więcej, próba instalacji kolejnego systemu Windows na partycji, na której znajduje się już system spowoduje przeniesienie całej zawartości do folderu Windows.old.

 • Z tego co pamiętam to tak, obraz jest kompresowany. Stworzony obraz można normalnie usunąć. Obraz zostanie wtedy automatycznie wyrejestrowany.

 • Lolo

  Witam,mam pytanie bo mój laptop sam się aktualizuje do windows 8.1 czy da się jakoś wyłączyć tę opcje bo wolę zostać przy podstawowej wersij czyli Windowsa 8

  • Bez edycji rejestru się nie obejdzie. W kluczu HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREPoliciesMicrosoftWindowsStore należy dodać wartość typu DWORD o nazwie DisableOSUpgrade i nadać jej wartość 1. Po ponownym uruchomieniu systemu instalacja Windows 8.1 powinna zostać zablokowana.

 • JanuszEs

  Witam, czy w Windows 10 też można zastosować ten sam sposób z obrazem ?

  • Nie, narzędzie to zostało usunięte z Windows 10.