W poszukiwaniu firewalla…

Nie od dzisiaj wiadomo, że komputer bez zainstalowanej zapory ogniowej jest komputerem podatnym na ataki, zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz. Również i ja rozpocząłem poszukiwanie programu typu firewall, ale niestety mam chyba (chyba? na pewno!) zbyt duże wymagania.

Jakie wymagania musi spełniać dany firewall? Musi być

  • skuteczny
  • wspierać Windows 7 w wersji 64-bitowej

Aktualnie działam na zaporze wbudowanej w system Windows 7. Za sobą mam już testy dwóch aplikacji – Comodo Firewall oraz PC Tools Firewall. Testowanie aplikacji odbywało się przez minimum dwa tygodnie. Nie były to testy w stylu – instalacja, 5 minut zabawy i decyzja. Obydwie aplikacje odpadły. Dlaczego? Po kolei…

Comodo Firewall

Comodo odpadł ze względu na swój jakże toporny i ciężki w obsłudze interfejs.

Podsumowanie stanu systemu w programie Comodo Firewall Ustawienia zapory w programie Comodo Firewall Ustawienia Defense+ w programie Comodo Firewall Inne ustawienia w programie Comodo Firewall

Czyż tam nie jest zbyt dużo opcji? Zdecydowanie powinna być opcja przełączenia aplikacji w tryb prostszy. Nie wiem, może twórcy aplikacji wychodzą z założenia, że aplikacja tworzona jest dla osób, które coś tam wiedzą o komputerach? W każdym razie mnogość opcji jest przytłaczająca. Ponadto ilość komunikatów jest również zbyt duża, nawet po przestawieniu aplikacji na inny, łagodniejszy tryb pracy (zarówno modułu zapory, jak i modułu Defense+). Z jednej strony jest to plus – aplikacja prosi o potwierdzenie każdej wykonywanej operacji, jednak po jakimś czasie ilość komunikatów staje się mocno irytująca. Irytująca na tyle, że usunąłem aplikację. Ale to nie był jedyny czynnik, który spowodował usunięcie. Comodo notorycznie powodował zawieszanie niektórych gier. Przy ich uruchamianiu nie widać było komunikatów firewalla, przez co uruchamianie aplikacji zostało wstrzymane i w żaden sposób nie dało się przełączyć na pulpit, aby zaakceptować monit. Dodanie pliku wykonywalnego nie zawsze rozwiązywało sprawę, bo przecież gry również korzystają z rejestru i tutaj w grę wchodził moduł Defense+.

PC Tools Firewall

Drugą aplikacją, którą testowałem był PC Tools Firewall. Aplikacja również darmowa i druga co do skuteczności według testów Matousec. Jej interfejs jest o wiele prostszy niż ten, w który wyposażony jest Comodo.

Interfejs programu PC Tools Firewall Plus

Aplikacja nie sprawowała się źle. Aplikację byłem zmuszony usunąć, gdyż nigdzie nie da się skonfigurować dopuszczania przychodzącego ruchu na określonym porcie dla dowolnej aplikacji. Opcję można taką ustawić tylko dla danej aplikacji. Do czego taka opcja była mi potrzebna? Potrzebowałem otworzyć port 3389, aby umożliwić działanie pulpitu zdalnego. Wyłączanie całego firewalla po to, aby w dowolnym momencie móc się połączyć z domowym komputerem kompletnie mijało się z celem, czyż nie?

Podsumowanie


Kończąc ten wpis chyba mogę stwierdzić, że mam zbyt duże wymagania co do oprogramowania. Widać to na powyższym przykładzie. Odrzuciłem dwie najlepsze aplikacje, z raczej błahych powodów. Tymczasem szukam aplikacji, która spełni moje wymagania. Czy ją znajdę? Nie wiem.