Windows Live SkyDrive jako dysk sieciowy

SkyDrive to usługa umożliwiająca przechowywanie swoich plików w “chmurze”. Za darmo dostajesz do wykorzystania aż 25 gigabajtów miejsca. Jedynym ograniczeniem jest maksymalny rozmiar jednego pliku, który wynosi, bagatela, 50MB. Nie jest to dużo, ale łatwo go obejść, na przykład poprzez spakowanie pliku i podzielenie go na fragmenty.

Problem w tym, że Microsoft nie udostępnił narzędzia do łatwego udostępniania plików. Wszystkie operacje zapisu trzeba wykonywać za pomocą przeglądarki. Mało osób jednak wie, że można podłączyć go jako dysk sieciowy i korzystać z niego jak ze zwykłego dysku. Minusem takiego rozwiązania jest, że można podpiąć tylko jeden konkretny folder, ale nie ma ograniczeń co do ilości podpinanych dysków sieciowych.

Jak podłączyć SkyDrive jako dysk sieciowy

Zaloguj się do swojego Windows Live Skydrive. Spójrz na pasek adresu w przeglądarce. Skopiuj identyfikator CID w postaci 1234567890abcdef znajduje się on między cid-, a .skydrive.live.com.

Pasek adresu z identyfikatorem CID usługi SkyDrive

Teraz otwórz okno Komputer i naciśnij przycisk Mapuj dysk sieciowy.

Opcja mapowania dysku sieciowego w oknie Komputer

Wybierz literę dysku, a w polu Folder wpisz:

\\docs.live.net@SSL\twój_identyfikator_cid\nazwa_folderu

Nazwa folderu jest konieczna! W innym wypadku nie będzie można dodawać plików!

Kreator mapowania dysku sieciowego

Naciśnij na przycisk Zakończ. Zobaczysz komunikat o próbie podłączenia do danej lokalizacji, a za chwilę pojawi się okienko z prośbą o podanie danych do folderu.

Wpisywanie danych logowania do usługi SkyDrive

W pole Nazwa użytkownika wpisz swój identyfikator Windows Live ID, a w drugie pole hasło, którego używasz do logowania się z podanym identyfikatorem. Naciśnij przycisk Ok. Jeżeli wszystko poszło w porządku w oknie Komputera zobaczysz dysk sieciowy.

Usługa SkyDrive jako dysk sieciowy

Nie sugeruj się rozmiarem, gdyż pokazywany jest rozmiar partycji systemowej. Po otwarciu dysku powinna być widoczna jego zawartość

Zawartość folderu usługi SkyDrive jako dysku sieciowego

Jeżeli tak nie jest, sprawdź, czy wszystkie kroki zostały wykonane poprawnie.