Zarezerwuj uaktualnienie do Windows 10 zanim będzie za późno

29 lipca 2016 mija termin uzyskania bezpłatnej aktualizacji do Windows 10. Po tym terminie uaktualnienie będzie już płatne. Microsoft wycenił je na 119 dolarów, co przy aktualnych kursach dolara wyniesie około 500 zł. Co zrobić jeśli chcemy uzyskać licencję na Windows 10, ale nie chcemy na razie z tego systemu skorzystać, bo np. czekamy na dużą aktualizację zapowiadaną na późniejszy okres tego roku?

Przebieg procesu aktualizacji do Windows 10

Uaktualnienie do Windows 10 nie powoduje utraty żadnych dokumentów czy ustawień, ale niektóre aplikacje w trakcie procesu aktualizacji mogą zostać odinstalowane, ponieważ mogą być niezgodne z Windows 10. Do aktualizacji uprawnieni są użytkownicy, którzy posiadają licencję na system Windows 7 lub nowszy. Rozpoczęcie procesu uaktualnienia rozpoczyna się najpierw przez wyrażenie chęci jego uzyskania. Na pewno kojarzycie ikonkę Windows w zasobniku systemowym, która od czasu do czasu przypomina nam odpowiednim komunikatem, że można dokonać aktualizacji do Windows 10.

Ikona informująca o aktualizacji do Windows 10 w zasobniku systemowym

Wystarczy ją kliknąć, a wówczas zostanie otwarte okno Uzyskaj system Windows 10. Tam należy kliknąć jeden z przycisków Uaktualnij teraz, Uaktualnij dziś (zaplanowuje uaktualnienie na dzisiejszą noc) lub łącze Wybierz czas – w tym wypadku będzie można zaplanować uaktualnienie na konkretną datę (do 5 dni w przód).

Okno zachęcające do uaktualnienia do Windows 10

Jeśli wybierzemy rozpoczęcie teraz, pojawi się okno informujące o rozpoczynaniu pobierania. W tym kroku system przygotuje pobieranie.

Rozpoczynanie pobierania Windows 10

 

Po zakończeniu przygotowywań, automatycznie zostanie otwarte okno Windows Update, gdzie rozpocznie się pobieranie plików przygotowujących uaktualnienie i sprawdzanie, czy nasz komputer i zainstalowane oprogramowanie jest zgodne z Windows 10.

Pobieranie plików instalacji Windows 10 Sprawdzanie wymagań Windows 10

Gdy okaże się, że wszystko jest w porządku – rozpocznie się właściwe pobieranie. Okno Windows Update można w dowolnej chwili zamknąć – pobieranie będzie przebiegać w tle. W zależności od architektury systemu do pobrania jest ok. 2-3 GB.

Pobieranie systemu Windows 10

Po zakończeniu pobierania rozpocznie się weryfikacja pobranych plików i rozpakowanie plików instalacyjnych na dysk.

Przygotowywanie do instalacji Windows 10

Od uaktualnienia dzieli nas już raptem kilka kliknięć. Przed rozpoczęciem procesu konieczne jest jeszcze zaakceptowanie warunków licencji.

Warunki licencji Windows 10

Po przeczytaniu i zrozumieniu warunków klikamy przycisk Zaakceptuj. Teraz rozpocznie się przygotowywanie uaktualnienia.

Przygotowywanie do uaktualnienia do Windows 10

W oknie Windows Update pojawi się informacja, że system jest już gotowy do uaktualnienia i należy komputer uruchomić ponownie, po czym okno Windows Update zostanie automatycznie zamknięte, a otwarte okno informujące o gotowości do uaktualnienia.

Informacja o gotowości uaktualnienia do Windows 10 w Windows Update

Do uaktualnienia zostało jedno kliknięcie. Jest to ostatni krok, w którym możemy zdecydować, czy chcemy uaktualnić nasz system teraz, czy później. Proces uaktualniania powinien trwać nie dłużej niż 90 minut.

Zaproszenie do uaktualnienia do Windows 10

Po kliknięciu przycisku Rozpocznij uaktualnianie teraz komputer zostanie uruchomiony ponownie i rozpocznie się uaktualnienie. Pozostaje czekać cierpliwie na jego zakończenie.

Uaktualnianie do Windows 10

Uaktualnianie do Windows 10

Po zakończeniu, system zapyta nas o kilka ustawień, zainstaluje aplikacje i automatycznie nas zaloguje.

Co zrobić, jeśli chcemy zachować licencję na Windows 10 i korzystać nadal z obecnego systemu operacyjnego?

Aby uzyskać licencję dla Windows 10 konieczne jest zakończenie procesu uaktualniania. Wówczas licencja dla naszego urządzenia zostanie zapisana na serwerach aktywacji firmy Microsoft i jest ważna bezterminowo, przez cały okres życia komputera. Jeśli jednak nie chcemy korzystać z Windows 10 i powrócić do obecnie używanego systemu operacyjnego – nadal mamy taką możliwość. Możliwe jest „odinstalowanie” Windows 10. Wszystko za sprawą faktu, że podczas uaktualniania tworzona jest kopia aktualnego systemu operacyjnego, która przechowywana jest przez 30 dni od daty uaktualnienia. Aby usunąć Windows 10 i przywrócić poprzedni system operacyjny należy otworzyć aplikację Ustawienia. Następnie należy przejść do Aktualizacja i zabezpieczenia, a potem z lewego menu wybrać opcję Odzyskiwanie. Tam znajduje się sekcja poświęcona powrotowi do poprzedniego systemu operacyjnego.

Opcja powrotu do poprzedniego systemu operacyjnego w Windows 10

Jako ciekawostkę dodam, że przed powrotem do poprzedniego systemu operacyjnego konieczne jest wypełnienie krótkiej ankiety, w której opisujemy powody, które stoją za powrotem do poprzedniego systemu operacyjnego.

Ankieta podczas powrotu do poprzedniego systemu operacyjnego w Windows 10

To jednak jeszcze nie koniec – Microsoft tak łatwo nie pozwoli nam powrócić do poprzednio używanego systemu operacyjnego 😉 Wcześniej zostaniemy poproszeni o wyszukiwanie aktualizacji, które mogą rozwiązać problemy z systemem. Na szczęście zawsze można kliknąć Nie, dziękuję.

Pytanie o wyszukiwanie aktualizacji podczas powrotu do poprzedniego systemu operacyjnego w Windows 10

Przed przywróceniem system poinformuje nas co się stanie, po powrocie do poprzedniego systemu operacyjnego oraz przypomni nam, że warto byłoby wykonać kopię zapasową plików. Tak na wszelki wypadek. Niemniej jednak, jeżeli wiemy, że wszystko mamy, klikamy po prostu Dalej.

Informacje dla użytkownika podczas powrotu do poprzedniego systemu operacyjnego w Windows 10

To jednak jeszcze nie koniec. System upewni się także, że pamiętamy hasło do naszego konta.

Informacja o haśle do konta użytkownika podczas powrotu do poprzedniego systemu operacyjnego w Windows 10

Ufff. To już koniec, wreszcie możemy kliknąć Wróć do systemu Windows 7 i zakończyć całą procedurę.

Potwierdzenie powrotu do poprzedniego systemu operacyjnego w Windows 10

Komputer zostanie uruchomiony ponownie i rozpocznie się przywracanie poprzedniego systemu operacyjnego.

Przywracanie poprzedniego systemu operacyjnego z Windows 10

Co zrobić po 29 lipca, jeśli wcześniej uaktualniałem już do Windows 10 i zmieniłem zdanie?

Tutaj na szczęście też nie ma z tym większych problemów. Wystarczy pobrać Windows 10 za pomocą oficjalnego narzędzia firmy Microsoft, które działa tak samo jak w przypadku Windows 8 i Windows 8.1. Samo narzędzie można pobrać ze stron Microsoft. Po przygotowaniu nośnika i nagraniu go na dysk USB czy DVD, wystarczy uruchomić z niego komputer i rozpocząć instalację. Na samym początku jesteśmy pytani o klucz produktu. Uaktualnienie nie dostarcza nam klucza produktu jako takiego, więc w tym kroku należy kliknąć łącze „Nie mam klucza produktu” na dole okna. W kroku, w którym pytani jesteśmy o to czy będzie to uaktualnienie czy nowa instalacja wybieramy opcję „Uaktualnienie”. Po zakończeniu uaktualniania, jeśli posiadamy połączenie z internetem, system połączy się z serwerem aktywacji i pobierze klucz produktu, a następnie aktywuje system Windows 10 automatycznie.

A co w przypadku, gdy chcę wykonać czystą instalację?

W tym wypadku sytuacja jest taka sama jak w przypadku uaktualniania, z tą różnicą, że podczas wyboru typu instalacji wybieramy „Niestandardowe”.