Jak usunąć Avira Launcher?

Avira Launcher to program, który instalowany jest razem z programem antywirusowym tej samej firmy. Szczerze powiedziawszy, nie mam pojęcia do czego może służyć, oprócz tego, że to kolejny program automatycznie uruchamiany przy starcie oraz działający w tle. Poza tym raczej nic pożytecznego, przynajmniej dla nas, nie robi.

Program Avira Launcher

Próba odinstalowania go poprzez aplet zarządzania programami w panelu sterowania kończy się komunikatem, w którym jesteśmy informowani, że program Avira Antivirus wymaga do działania Avira Launcher, więc nie można go odinstalować. Producent programu nie przewidział, że użytkownikowi Avira Launcher może nie być do niczego potrzebny, bo zazwyczaj ani nie zamierza instalować innych produktów, ani zarządzać innymi urządzeniami, ani tym bardziej kupić wersji płatnej, bo po prostu wystarcza mu darmowa. Prawdopodobnie z tego powodu zdecydowano się uniemożliwić odinstalowanie samego Avira Launcher.

Komunikat przy próbie odinstalowania Avira Launcher

Na szczęście i na to jest sposób.

Usuwamy Avira Launcher

Otwieramy menedżer zadań klawiszami Ctrl, Shift i Esc. Przechodzimy do zakładki Szczegóły w przypadku Windows 8 i nowszych lub Procesy w przypadku starszych systemów operacyjnych.

Następnie na liście procesów odnajdujemy i klikamy Avira.Systray.exe, a następnie przycisk Zakończ zadanie/Zakończ proces w dolnej części okna. Na pytanie czy na pewno chcemy zakończyć proces, odpowiadamy twierdząco.

Proces Avira.Systray.exe w menedżerze zadań Windows 10

Potem przechodzimy do zakładki Usługi i szukamy na liście usługi Avira.ServiceHost. Klikamy ją prawym przyciskiem i z menu kontekstowego wybieramy polecenie Zatrzymaj.

Usługa Avira.ServiceHost w menedżerze zadań Windows 10

Teraz możemy przejść do panelu sterowania i odinstalować Avira Launcher bez zbędnych komunikatów.

Avira Launcher został odinstalowany