Integracja sterowników i poprawek z płytą instalacyjną Windows XP

Może Ci się również spodoba

 • aa

  No cóż, jedno słowo panie Arturze – rewelacja. Pozdrawiam serdecznie

 • Laik

  Dziękuję za tę poradę! Krok po kroku- świetna robota. Wszystko działa. Wreszcie ktoś kto pisze dla wszystkich a nie dla zaawansowanych czyli przejrzyście.
  Pozdrawiam

  • Laik

   Sterowniki zintegrowane dzięki opisowi ale system się nie instaluje.To samo co u pabla.Plus za opis

   • Spróbuj obejść problem narzędziem opisanym w artykule Instalacja Windows XP z pendrive? Czemu nie!. Posiada ono własne sterowniki do kontrolerów SATA, może znajdzie się tam pasujący do twojego. Tylko przed rozpoczęciem instalacji (przed wybraniem opcji „First part…”), wybierz opcję „Auto-detect and use F6 SATA/RAID/SCSI Driver”, a dopiero potem „First part…”. Powinno dać radę. Ale jeżeli nie da to możesz poszukać właściwych sterowników tutaj: https://downloadcenter.intel.com/product/55005/Intel-Rapid-Storage-Technology-Intel-RST-

    Problem jest taki, że Intel różnie nazywa swoje sterowniki do kontrolerów SATA i ciężko znaleźć te właściwe. Szukaj plików, które w nazwie mają „f6flpy” oraz ewentualnie „x86”. W końcu znajdziesz te, które będą pasować. Nazwa archiwum widoczna jest jako niebieski przycisk po lewej stronie (przycisków może być na stronie więcej niż jeden, więc warto przewinąć stronę).

    • Pablo

     Mam b.kiepską płytę główną.Rozmawiałem ze specem od komputerów i nawet na elektrodzie narzekają na tą płytę i problemy związane z IDE/SATA.W Biosie brakuje opcji IDE/SATA,nic nie można ustawić.Nawet bootowalny pendrive nie działał dopóki nie zastosowałem WinSetupFromUSB,ale po uprzednim przygotowaniu.
     Podaję dla zainteresowanych: Na początku klikamy na RMPrepUSB, który to przycisk znajduje się w prawej, górnej części aplikacji. Otworzy się dodatkowy program o nazwie RMPrepUSB. W opcji: ,,3 OPCJE URUCHAMIANIA ”, zaznaczamy poz. trzecią od góry czyli system XP/BartPE bootable, następnie poniżej system plików FAT32 i obok zaznaczamy: Boot as HDD. Klikamy na: Twórz dysk USB (w lewym dolnym rogu). Po chwili zamykamy te okno i przechodzimy do części instalacyjnej,którą opisałeś w swoim poście.
     Co do sterowników to dzięki za namiary,ale i na tej stronie byłem:). Wybrałem na samym dole listy: Intel® Matrix Storage Manager.,dalej przechodzę do pobrania: f6flpy.zip, ściągam a tam zamiast tekstowych jest jeden .exe…Od tego speca dostałem paczkę sterowników w kilkudziesięciu folderach i zapewne któreś z nich będą prawidłowe.
     Z poniższych stron stery także nie działają:
     https://downloadcenter.intel.com/download/18668
     http://www.mediafire.com/download/2jzxrgmmjgx/Intel+SATA+AHCI+Controller+Driver.rar
     PS.
     Opcja znajdująca się w GRUB4DOS (na początku instalacji XP z pendriva): „Auto-detect and use F6 SATA/RAID/SCSI Driver” niestety nie działa. Myślałem,że sterowniki SATA posiada program WinSetupFromUSB i że na samym początku przygotowywania boot. pendriva w tym programie można dodać różne sterowniki.
     Teraz czas powalczyć z tą paczką sterowników 🙂

     • Pawle, musisz próbować różnych sterowników. Musisz też wziąć pod uwagę fakt, że sterowniki do kontrolera, który posiada twoja płyta główna, najzwyczajniej w świecie nie istnieją. Windows XP jest już starym systemem, niewspieranym przez producenta, więc nie zdziwiłbym się gdyby tak było.

     • Pablo

      Sterowniki do XP i mojej płyty istnieją czego dowodem pożyczona płyta instalacyjna XP z tymi sterownikami, problem jest z ich znalezieniem. System się instaluje bezproblemowo na moim komputerze z tej pożyczonej płyty. A przy okazji: sam SP3 nie posiada żadnych sterowników do płyt gł. w sobie?

     • Pablo

      Jeszcze jedno pytanie. A czy dodatek SP3 nie zawiera w sobie sterowników do płyt głównych, SATA…?

     • Nie, nie zawiera. Dodatek Service Pack zawiera tylko poprawki wydane od czasu premiery systemu lub poprzedniego dodatku Service Pack.

     • Pablo

      Nie zawiera sterów? To jak wyjaśnisz, że po wgraniu SP3 (bez sterowników) system się instaluje??

     • Pablo

      I jak tam panie Arturze, spodziewał się pan że po zintegrowaniu SP3 system zacznie się instalować? Sprawdziłem też ten goły XP na starej płycie AMD z IDE/SATA (bez SP i zintegrowanych ster.) i także się instaluje. Jedynie ta intelowska płyta wymagała SP- ka.Dziwne bo na forach także informują, że SP3 to tylko dodatek z poprawkami…a jednak.

     • I najprawdopodobniej jedna z poprawek dotyczyła twojego problemu, stąd system się instaluje. I problem naprawiał niekoniecznie Service Pack 3, ale któryś z pośrednich (SP1, SP1a lub SP2), bo by móć zainstalować SP3 trzeba mieć system z dodatkiem SP1a lub SP2. Z mojej strony to koniec tematu, bo dalsza dyskusja już nas do niczego sensownego nie doprowadzi. Ważne, że system się zainstalował i działa poprawnie.

     • Pablo

      Tylko szkoda,że tak późno wpadłem na to żeby ten dodatek zainstalować…Zresztą nie o to mi chodziło żeby wgrywać SP3, ale żeby zainstalować system bez SP3, tak jak go instaluję na płycie AMD, która nie wymaga żadnych SP.
      Potrzebowałem okrojonego maksymalnie XP- ka, bez SP itd., odchudzonego na maksa a ten SP3 tylko powiększył rozmiar płyty, szkoda. Temat będzie zakończony gdy uda się wgrać system bez SP3 a zapewne jest taki sposób, tylko trzeba go znaleźć.

 • Pablo

  Witaj
  Zrobiłem wszystko jota w jotę w nLite, sterowniki zintegrował idealnie, pojawiły się w odpowiednim folderze, nawet płytę mam podobną tyle, że Intel DG31PR, ale potem w trakcie instalacji Windows XP (bez SP3) pokazuje się niebieski ekran i na dole błąd Stop 000…i pisze, że stery. Kompletna porażka.Mógłbym prosić o jakieś wskazówki? Pozdrawiam
  PS. Sterowniki pobrane z tej stronki plus ze strony Intela od mojej płyty.
  Pożyczona płytka z XP (SP3, zintegrowane 32 foldery ze sterami) działa idealnie.
  Gdy chciałem te 32 skopiowane foldery wskazać nLite to ich nie widzi.

  • Pierwsza rzecz to podaj kod błędu STOP, bo to on wskazuje na przyczynę błędu. A informacja o tym, że mogą być to sterowniki lub nowozainstalowane oprogramowanie to jest taka sama dla wszystkich błędów STOP. Drugie pytanie, to skoro pobrałeś sterowniki z odnośnika, który podałem, to po co pobierałeś jeszcze dodatkowo do swojej płyty głównej? Może jest po prostu konflikt między tymi sterownikami? I kolejna rzecz – skąd tam się wzięło 32 foldery?

   • Pablo

    Już podaję jak to było po kolei.Najpierw pobrałem te, które podałeś powyżej, rozpakowałem i nLite ładnie je zintegrował (zaznaczyłem wszystkie tak jak na zdj. wyżej). Nagrałem iso na CD-R i zacząłem instalować. Po jakichś 2 min. instalacji pokazał się n. ekran i ani rusz dalej. To ściągnąłem następne stery i od nowa zintegrowałem, ale i te nie poszły. Wówczas pożyczyłem płytkę od kolegi z pracy, patrzę a tam w katalogu NLDRV znajd. się 32 foldery od 001 do 037 i ta płytka idzie bez problemów (posiada SP3, natomiast ja posiadam XP- ka bez SP). Na razie zostawmy tę płytkę kolegi.
    Co do błędu, jest to: STOP: 0X0000007E (0X0000005,0XF75000BF,0X794C208,0XF794BF08)
    pci.sys- Adress F75000BF base at F74F9000, DateStamp 3b7d855c
    U góry niebieskiego ekranu m.inn. podają: ,,Jeśli sterownik jest w komunikacie- wyłącz go”. W Bios- ie nie mam możliwości zmiany IDE,ATA,AHCI…
    PS. Dlaczego na zdj. ze sterownikami,które zaznaczyłeś na niebiesko do integracji są sterowniki: 5 Series SATA RAID Controller oraz 3400 Series SATA RAID Controller a w ściągniętych przeze mnie z podanego linku one nie występują? Wygląda jak byś wgrał inne do nLite a nie z podanego linku.