KDE Software Compilation 4.4.4 i 4.5 w Kubuntu 10.04

Czasami zdarzy mi się korzystać z Linuksa i wybrałem Kubuntu, gdyż środowisko KDE lepiej trafia w mój gust. Najnowsze Kubuntu wyposażone jest w KDE w wersji 4.4. Kilka dni temu twórcy KDE wydali wersję beta nowej wersji KDE, która wprowadza trochę zmian. Z własnych doświadczeń wiem, że aplikacje w wersjach beta są w miarę stabilne i da się ich używać, toteż postanowiłem zainstalować KDE 4.5 w wersji beta 1 u siebie.

Problem w tym, że twórcy Kubuntu nie udostępnili jeszcze gotowych paczek. Nawet wersji 4.4.4 nie ma jeszcze w oficjalnych repozytoriach! Na szczęście twórcy Kubuntu udostęnili tak zwane PPA (Private Package Archive – prywatne archiwum paczek) z paczkami, które nie znalazły się jeszcze w repozytoriach Kubuntu. Osoby, które chcą zainstalować najnowszą stabilną wersję KDE mogą zrobić to wydając w terminalu polecenie:

$ sudo add-apt-repository ppa:kubuntu-ppa/ppa

a następnie skorzystać z aplikacji KPackageKit i zaktualizować środowisko. Ja poszedłem o krok dalej i postanowiłem zainstalować testową wersję środowiska w wersji 4.5b1 (aktualnie 4.4.80). Jak się okazało paczki są przygotowane, ale w innym repozytorium. Można dodać je wykonując polecenie

$ sudo add-apt-repository ppa:kubuntu-ppa/experimental

I podobnie jak w przypadku wersji stabilnej zaktualizować środowisko. O swoich spostrzeżeniach z pracą z nową wersją środowiska napiszę w innym wpisie.

Aktualizacja

W repozytorium beta dostępne są paczki KDE w wersji 4.5 beta 2.

$ sudo add-apt-repository ppa:kubuntu-ppa/beta