Bitwa przeglądarek – kolejna edycja

Od czasu poprzedniego testu na rynku przeglądarek trochę się zmieniło. Wiele przeglądarek pojawiło się w nowych wersjach, jak na przykład Opera, Chrome czy Safari. Postanowiłem ponownie dokonać ich porównania i rozstrzygnąć, która z nich naprawdę zasługuje na miano najszybszej. Czy spółka Opera Software, która chwali się, że ich przeglądarka jest najszybszą przeglądarką świata ma rację, czy też jest to tylko czcze gadanie? Czy może najszybszą przeglądarką pozostaje Google Chrome? Przekonajmy się.

Platforma testowa

Tak jak w poprzednim teście wykorzystałem maszynę wirtualną działającą w oparciu o platformę VMware Workstation. Maszyna wirtualna posiada zainstalowany system Windows XP z wszystkimi poprawkami bezpieczeństwa dostępnymi na dzień 8 czerwca 2010. Systemem hostem był natomiast 64-bitowy Windows 7 Ultimate. O sprzęcie, na którym zainstalowane zostało powyższe oprogramowanie przeczytasz w zakładce “O autorze”.

Procedura testowa

Każda z przeglądarek została poddana testom w takich benchmarkach jak:

  • Sunspider Javascript test
  • Google V8
  • Futuremark Peacekeeper
  • ACID3
  • HTML 5 Test
  • CSS3 Selector test

Od czasu poprzednich testów do listy dołączyły 3 testy – Google V8, test HTML5 i test selektorów CSS3. Każda z przeglądarek poddawana była testom trzykrotnie, aby zniwelować ryzyko błędu pomiarowego. Wyniki na wykresach są średnią z trzech wyników uzyskanych w każdym z podejść.

wynik średni = (wynik_1+wynik_2+wynik_3)/3

Uczestnicy testu

Do testów postanowiłem wykorzystać stabilne wersje przeglądarek oraz ich wersje testowe. Nie dotyczy to Safari, gdyż Apple nie udostępnia testowych kompilacji Safari. Lista uczestników przedstawia się następująco:

  • Internet Explorer 8 (8.0.6001.18702)
  • Firefox 3.6.3
  • Firefox 3.7a6pre (nocna kompilacja)
  • Opera 10.53
  • Opera 10.60 beta
  • Google Chrome 5.0.375.55
  • Google Chrome 6.0.422.0 (kompilacja deweloperska)
  • Safari 5

Wyniki testów

Przeprowadzenie testów zajęło mi trochę czasu, ale myślę, że było warto. Nie będę już przedłużał i przejdę do sedna, a mianowicie do wyników testów. W teście Sunspider najlepiej wypadła przeglądarka Google Chrome w wersji developerskiej. Uzyskała wynik na poziomie 394ms. Nieco gorzej wypadła Opera 10.60 w wersji beta. Najgorzej niestety (a może stety?) wypadł oczywiście Internet Explorer.

Wyniki testu SunSpider

Google Chrome najlepiej radzi sobie z renderowaniem JavaScriptu w zadaniach, które już są lub wkrótce będą wykorzystywane.

W następnym teście, benchmarku opracowanym przez firmę Futuremark, która słynie właśnie z oprogramowania testującego wydajność systemów komputerowych. Benchmark sprawdza wydajność JavaScript między innymi podczas renderowania grafiki czy też operacjach na tekście.

Wyniki testu Peacekeeper

Z tym benchmarkiem najlepiej poradziła sobie Opera w wersji beta uzyskując łącznie aż 5674 punkty. Zdobywca drugiego miejsca może poszczycić się wynikiem na poziomie 5467 punktów, co jest wynikiem nieznacznie gorszym od lidera. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że jest w granicach błędu pomiarowego, którego starałem się uniknąć przeprowadzając każdy z testów trzykrotnie. Ostatnie miejsce nie rozczarowuje i znajduje się tam oczywiście Internet Explorer, który najgorzej poradził sobie z testem. Niektóre z części testu zostały pominięte, gdyż przeglądarka nie była w stanie ich ukończyć.

Test Google V8 został stworzony głównie z myślą o Google Chrome, ale nie oznacza to, że nie można testować nim innych przeglądarek. Cały test składa się z kilku mniejszych. Sprawdza wydajność w JavaScript w takich sytuacjach jak na przykład symulacja jądra systemu (!), rozwiązywanie ograniczeń, szyfrowanie, wyrażenia regularne oraz manipulowanie danymi.

Wyniki testu Google V8

Zwycięzcą oczywiście okazał się Google Chrome w wersji developerskiej. Najgorzej poradził sobie Internet Explorer, który sprawił wiele problemów podczas testowania. Przeglądarka potrafiła zawiesić się aż na 40 minut podczas każdej z prób. Internet Explorer uzyskał aż 14 punktów i jak widać wynik nie zmieścił się na wykresie.

Czas na kolejny z testów, a mianowicie znany wszystkim test ACID. Test sprawdza jak przeglądarki radzą sobie z wybranymi standardami, a zwłaszcza tymi powiązanymi z DOM i JavaScript.

Wyniki testu ACID 3

Najgorszy wynik uzyskał Internet Explorer 8. Reszta przeglądarek radzi sobie z testem całkiem nieźle. Tylko Firefox ma z nim jeszcze pewne problemy. Miejmy nadzieję, że w wersji 4 Firefox uzyska maksymalny wynik.

HTML 5 to następca języka HTML 4 oraz XHTML 1. HTML5 niesie ze sobą wiele nowych możliwości. Ma być dostosowany do nowoczesnych rozwiązań, stąd na przykład wprowadzenie takich elementów jak tagi

Wyniki testu zgodności z HTML5

Przedostatni z testów to test selektorów CSS w wersji 3. Test sprwadza jak przeglądarka radzi sobie z obsługą nowości, jakie wprowadza CSS w wersji trzeciej.

Wyniki testu zgodności z CSS3

Wszystkie przeglądarki oprócz Internet Explorera poradziły sobie znakomicie. Przeglądarki, które uzyskały wynik 576 punktów na 578 możliwych również w pełni obsługują CSS3. Mniejszy wynik spowodowany jest naprawieniem błędu w obsłudze CSS, który umożliwiał podejrzenie historii odwiedzonych stron przez użytkownika.

Ostatni z testów to test użycia pamięci. Polegał na otworzeniu pięciu witryn:

  • portalu Onet.pl
  • portalu Wirtualna Polska
  • portalu Interia.pl
  • portalu Nasza-Klasa
  • vortalu DobreProgramy

Po załadowaniu ze stron notowany był wynik użycia pamięci przeglądarki.

Wyniki testu zużycia pamięci przy 5 otwartych kartach

Najmniej pamięci zużywał Firefox w wersji 3.7a6pre (przedwczesna wersja Firefoksa 4). Najgorzej wypadł Google Chrome, który dzięki temu, że każda z witryn otwierana jest w osobnym procesie, uzyskał najgorszy wynik. Ma to swoje zalety – między innymi to, że podczas zawieszenia się jednej strony reszta przeglądarki pracuje normalnie. Wpływa to jednak negatywnie na ilość używanej pamięci.

Podsumowanie

Jak widać Google Chrome nadal prowadzi w wielu testach, ale czas zacząć się bać i poczuć oddech Opery na karku. Opera stara się zostać najszybszą przeglądarką na rynku. Czy jej twórcom się uda? Trzymam kciuki.

Ikona arkusza programu ExcelPobierz pełną tabelę testową (wymagany Microsoft Excel w wersji minimum 2007)