Czy pobrałeś już najnowszą betę Firefoksa?

Dzisiaj, z ponad miesięcznym opóźnieniem, fundacja Mozilla wydała pierwszą wersję beta przeglądarki Firefox 4. Czy zmiany są aż tak rewolucyjne, że trzeba zmieniać numerek o jeden wyżej? Zobaczmy…

Przeglądarka na razie dostępna jest tylko w języku angielskim, ale wkrótce powinny pojawić się nowe wersje językowe. Na pierwszy rzut oka uwagę użytkownika przykuje odświeżony interfejs użytkownika. Pasek kart znalazł się na górze tak jak w Chrome czy Operze, zniknął pasek menu a zamiast niego pojawił się tajemniczy przycisk “Firefox”. Wszystkie te zabiegi mają zapewnić większą przestrzeń dla samej strony, a nie interfejsu przeglądarki.

Interfejs programu Firefox 4 w wersji beta 1

Przycisk Firefox pozwala na dostęp do bardzo podstawowych funkcji takich jak otworzenie nowego okna, zapisanie witryny czy też jej wydrukowanie. Jeżeli chcesz uzyskać dostęp do starego paska menu, wystarczy, że naciśniesz lewy przycisk Alt.

Nowe menu w programie Firefox 4 w wersji beta 1

Nie podoba Ci się nowy wygląd? Nie martw się, wszystkie nowe elementy można dostosować i sprawić, aby nowy Firefox wyglądał podobnie jak stary. No prawie… W systemach Windows Vista i wyższych, moim zdaniem, stary wygląd prezentuje się… okropnie!

Klasyczny interfejs w programie Firefox 4 w wersji beta 1

Zmianom pod względem wyglądu uległ także menadżer dodatków. Od teraz otwierany jest w karcie, a nie osobnym okienku. Swoją kolorystyką przypomina systemy spod znaku nadgryzionego jabłka.

Odświeżony menedżer dodatków w programie Firefox 4 w wersji beta 1

Generalnie szału nie ma. Funkcje pozostały takie same. Aktualnie nie ma możliwości instalowania dodatków wprost z przeglądarki, trzeba przejść do witryny z dodatkami. Pokuszę się o stwierdzenie, że Firefox zaczyna kopiować rozwiązania konkurencji. Może to i dobrze? Może wreszcie Firefox dogoni konkurencję, bo ostatnimi czasy został w tyle?

Wygląd, wyglądem…

… ale co z wydajnością? Postanowiłem sprawdzić jak radzi sobie przeglądarka w porównaniu z wersją alpha przetestowaną wcześniej i wersją stabilną (3.6.3). Niestety, rewelacji nie ma. Poprawie tylko uległ test wsparcia dla HTML5 – ze 185 punktów podskoczył do 198. Reszta parametrów się pogorszyła. Pragnę jednak zauważyć, że są to wyniki poglądowe i mogą do końca nie odzwierciedlać właściwej wydajności na konfiguracji użytkownika.

Ikona arkusza programu ExcelPobierz pełną tabelę testową (wymagany Microsoft Excel w wersji minimum 2007)