Opera 10.5 pre-alpha

Planowana na 22 grudnia wersja 10.5 Opery wyciekła do sieci. Jest to kompilacja, która dostępna była tylko dla wewnętrznego użytku., ale jak widać któryś z pracowników złamał zasady i udostępnił ją publicznie.

Twórcy na swoim oficjalnym blogu piszą, że jest to starsza kompilacja, a ta, która zostanie udostępniona 22 grudnia jest o wiele lepsza.

Instalator wczesnego wydania przeglądarki Opera 10.5

Udostępniona kompilacja to buld 20192.

Informacje o wersji wczesnego wydania przeglądarki Opera 10.5

Co nowego w tej wersji Opery? Po pierwsze, nie znajdziemy jeszcze w niej nowego silnika JavaScript – Carakan, a szkoda. Silnik ten pojawi się być może w wersji beta. Opera otrzymała wreszcie lepsze wsparcie dla interfejsu Aero.

Okno główne wczesnego wydania przeglądarki Opera 10.5

Elementy na razie wydają się dosyć chaotycznie usytuowane. Z okna głównego zniknęły wszystkie niepotrzebne elementy, w tym pasek menu. Jest on dostępny pod przyciskiem w lewym górnym rogu ekranu.

Nowe menu we wczesnym wydaniu przeglądarki Opera 10.5

Trzeba idealnie nacisnąć na ten mały trójkącik, gdyż naciśnięcie w miejsce skierowane bardziej w lewą stronę powoduje otwarcie menu kontekstowego okna z poleceniami zamknij, minimalizuj itd. Przycisk Przycisk otwierający pasek boczny we wczesnym wydaniu przeglądarki Opera 10.5 powoduje otworzenie paska bocznego. Dziwny przycisk w prawym górnym rogu to przycisk zawierający ostatnio zamknięte karty i wyskakujące okienka.

Opera doczekała się nowego interfejsu wyszukiwania na stronie. Nie będzie już znanego wszystkim okienka, tylko pasek znany z innych przeglądarek. Aż chce się krzyknąć – nareszcie!

Wyszukiwanie we wczesnym wydaniu przeglądarki Opera 10.5

Wersja 10.50 posiada o wiele lepsze wsparcie dla systemu Windows. Na myśli mam tutaj obsługę miniatur na pasku zadań – kolejne zakładki są widoczne jako osobne okna. Podobnie jest z oknami.

Wsparcie dla miniaturek kart we wczesnym wydaniu przeglądarki Opera 10.5

Nowa Opera posiada także obsługę jumplist.

Obsługa list szybkiego dostępu we wczesnym wydaniu przeglądarki Opera 10.5

Na razie to tylko Speed Dial, ale mam nadzieję, że dodane zostaną tam także często odwiedzane witryny.

Na koniec zostawiłem sobie tryb prywatny – tak, nowa Opera ma tę funkcję! Nie będę się tutaj rozpisywał do czego ten tryb służy, bo każdy chyba tego się domyśla.

Tryb prywatny we wczesnym wydaniu przeglądarki Opera 10.5

Zakładki otwarte w tym trybie mają kolor zielony – nie wiem dlaczego twórcy wybrali ten kolor. Wybór jest kompletnie nietrafiony. Czytelność napisu pominę.

Pomijając małe niedociągnięcia, nowa Opera szykuje się bardzo obiecująco. Wisienką na tym całym torcie, byłaby obsługa Open Search, Jako jedyna z najpopularniejszych przeglądarek nie ma obsługi tego standardu. Z testami wydajności wstrzymam się do oficjalnego opublikowania kompilacji, która ma nastąpić, dla przypomnienia, 22 grudnia.