Quo vadis, MyBB?

Od daty premiery wersji 1.4 minął już ponad rok (dokładnie 16 miesięcy). Jakiś czas temu MyBB zmieniło licencję z własnościowej na GPL v3. Zmiana licencji była spowodowana chęcią skorzystania z silnika przez twórców KDE, środowiska graficznego dostępnego dla systemów Linux i Unix, a dla systemów Windows pakietu różnorakich aplikacji, do utworzenia oficjalnego forum KDE.

Niestety twórcy MyBB zostali, że tak powiem, a może lepiej nie będę mówił, bo szkoda słów? Dzisiaj forum KDE stoi na phpBB – rzekomo przez to, że ekipa bardziej zaznajomiona jest z phpBB. Tak się nie robi, ale niestety stało się… Po przejściu na GPL twórcy zdecydowali się udostępnić publicznie repozytorium SVN, dzięki któremu na bieżąco można śledzić zmiany w projekcie. Postanowiłem zajrzeć co w międzyczasie się zmieniło. Z widocznych gołym okiem zmian można wyróżnić między innymi:

 • nieco zmieniony panel użytkownika

  Panel użytkownika w MyBB 1.6

  W stosunku do wersji 1.4 zmieniono wygląd tabelki z podsumowaniem informacji o koncie, osobisty notatnik został wyciągnięty na wierzch. Wprowadzono również nowy system poleconych – link polecający jest teraz widoczny w profilu użytkownika.

 • nowe opcje w profilu użytkownika

  Nowe opcje w profilu użytkownika w MyBB 1.6 Nowe opcje w profilu użytkownika w MyBB 1.6

  Do nowych opcji można zaliczyć pole z opcjami administratora – edycja w panelu administratora (nie mylić z panelem moderatora) i banowanie wprost z panelu administratora. Nie wiem po co te opcje zostały wprowadzone, gdyż dublują większość funkcji oferowanych przez opcje dostępne dla moderatorów. Nie lepiej byłoby przenieść część opcji do panelu moderatora? Do nowych opcji należy również bezpośrednie dodawanie/usuwanie użytkownika do listy znajomych lub listy ignorowanych. Opcje wrzucone “na chama” bez jakiegoś ładnego ostylowania, czy nawet tabelki – mam nadzieję, ze to się zmieni.

 • nowe opcje w edycji użytkownika w panelu moderatora

  Nowe opcje edycji profilu użytkownika w MyBB 1.6

  Tutaj dodano kilka nowych, przydatnych opcji. Od teraz moderator będzie mógł ustawić, aby nowe wypowiedzi użytkownika musiały być akceptowane bądź też całkowicie odebrać użytkownikowi możliwość wypowiadania się. W wersji 1.4 zakaz wypowiadania się był tylko po przekroczeniu określonego limitu ostrzeżeń, który musiał być ręcznie ustawiony przez administratora. Inną ciekawą opcją jest także opcja “Suspend this user’s signature”. Dzięki niej można zablokować użytkownikowi możliwość edycji swojej sygnatury, gdyż na przykład łamała regulamin. W tej wersji pojawiły się także notatki moderatorskie, w których moderatorzy mogą wymieniać się informacjami o użytkowniku. Zmiany małe, ale jednak cieszą.

 • możliwość aktualizacji załączników

  Możliwość aktualizacji załączników w MyBB 1.6

  Od teraz będzie można aktualizować już wysłany załącznik do posta – nie trzeba usuwać załącznika, można wgrać go na nowo. Jedynym wymogiem jest, aby miał taką samą nazwę, co załącznik, który chcemy podmienić.

 • nieco zmieniona lista użytkowników

  Odświeżona lista użytkowników w MyBB 1.6

  Nie znajdziemy tutaj rewolucyjnych zmian, bardziej kosmetyczne. Nowa opcja to wybór litery, na którą ma zaczynać się nazwa użytkownika – ale po co to, to ja nie wiem. Natomiast naprawdę fajną opcją jest zaawansowana wyszukiwarka na liście użytkowników.

 • nieco zmieniona wyszukiwarka

  Odświeżona wyszukiwarka w MyBB 1.6

  Wielu zmian nie ma. Pojawiła się możliwość doprecyzowania czy wyszukiwanie ma zwracać posty zatwierdzone, czy nie.

  A teraz to, co tygryski lubią najbardziej, czyli panel administratora. Niestety muszę Was rozczarować, tutaj nie ma zbyt wielu zmian. Są jednak takie, które ucieszą wielu użytkowników.

 • prefiksy wątków

  Prefiksy wątków w MyBB 1.6

  W poprzednich wersjach opcja dostępna tylko za pomocą pluginu. Teraz będzie ona integralną częścią MyBB.

 • przeglądarka pluginów

  Przeglądarka pluginów w MyBB 1.6

  Pojawiła się także lista rekomendowanych pluginów. Nie wiadomo na jakiej zasadzie się tam pojawiają – czy po ilości pobrań, czy po ocenie. Opcja ciekawa, aczkolwiek kliknięcie na odnośnik “Download” powoduje przekierowanie na stronę z pluginem. Miałem nadzieję, że spowoduje to pobranie i zainstalowanie pluginu – niestety, rozczarowałem się. Pluginy można także wyszukiwać bezpośrednio z panelu administratora, ale ich instalacja odbywa się na takiej samej zasadzie.

 • masowe zaznaczanie użytkowników

  Zaznaczanie wielu użytkowników w MyBB 1.6

  Nowa funkcja pozwala na zaznaczanie za pomocą pól wyboru kilku użytkowników na raz i wybranie odpowiedniej opcji z listy, np. aktywowanie kilku zaznaczonych użytkowników. Znacznie ułatwia to pracę podczas zajmowania się większą ilością użytkowników.

 • statystyki

  Statystyki w MyBB 1.6

  Statystyki liczby postów, wątków i użytkowników to chyba w tym wypadku raczej mało użyteczna rzecz. Bardziej przydałyby się statystyki podobne do Google Analytics (no może nie aż tak rozbudowane, ale podstawowe funkcje takie jak liczba wejść, odsłon, unikalnych użytkowników itd.). Może jednak ja za wiele wymagam?

Generalnie zmian jest bardzo mało. Zapewne więcej zmian idzie ku optymalizacji, ale czy nie można byłoby ich zrobić wydając kolejne wersje z gałęzi 1.4? MyBB 1.6 w tym etapie rozwoju nie przynosi ze sobą wielu rewolucyjnych zmian. Nadal posiada nieco archaiczny wygląd. Osobiście bardzo podoba mi się nowy styl IPB 3.0. Podobnie mogliby zrobić twórcy MyBB i pójść nieco do przodu pod tym względem. Czego mi brakuje? Ano między innymi:

 • opcji autoaktualizacji MyBB
 • dodawania kilku załączników na raz do wypowiedzi, zamiast ładowania ich pojedynczo
 • podawanie powodu edycji wypowiedzi
 • możliwość łatwej integracji z systemami CMS
 • edytor MyCode w formularzu szybkiej odpowiedzi (dostępne jako plugin)
 • ustawienia portalu jako strony głównej
 • załączniki do prywatnych wiadomości
 • tryby warunkowe w stylach (np. JEŻELI (grupa_uzytkownika=administratorzy) POKAŻ LINK)
 • generator map witryny
 • zgłaszanie prywatnych wiadomości (np. spamu, obraźliwych treści)
 • własne komunikatory w profilu
 • pliki językowe dla instalatora i skryptów javascript (znany kwiatek “There was a problem performing the update”)
 • łatwiejsze tłumaczenie skryptu, chociażby używając gettext – aktualnie sztywna edycja plików PHP jest strasznie męcząca

Ktoś z Was zapewne pomyśli – nie ma to jak dyskutować nad niegotowym produktem. Owszem, nie warto, ale sądziłem, że przez okres 16 miesięcy zmian będzie o wiele więcej – niestety myliłem się. Pozostaje mieć tylko nadzieję, że będzie tylko lepiej, bo MyBB to naprawdę bardzo dobry silnik, z którego korzystam na co dzień. Jestem także liderem ekipy tłumaczy Polskiego Supportu MyBB.