Browser Challenge – luty ’11 – test przeglądarek internetowych

Od ostatniego testu przeglądarek, minęło już ponad 6 miesięcy. Zobaczmy jak wiele w tym czasie się zmieniło. Pojawiły się aż 4 stabilne wydania Google Chrome, Opera 11 oraz wersja RC Internet Explorera 9. Niestety, Firefox nadal nie może wydostać się z fazy beta. Udostępnione zostało aż 11 wersji beta. Na szczęście Mozilla postanowiła zmienić trochę podejście i zaczerpnąć trochę od Chrome. To znaczy – więcej stabilnych wydań, więcej nowości, ale małymi kroczkami. Zerknijmy, czy przez ostatnie 6 miesięcy pod względem wydajności coś się zmieniło.

Platforma testowa

Procedura testowa została unowocześniona. Do testów wykorzystana została maszyna wirtualna działająca w oparciu o platformę VMware Workstation. Na maszynie wirtualnej, której przydzielone zostało 1GB pamięci operacyjnej, zainstalowany został 32-bitowy system Windows 7 Ultimate. Przed dokonaniem testów system został zaktualizowany wszelkimi dostępnymi poprawkami. Maszyna wirtualna działała na notebooku wyposażonym w procesor Core i3-370M, 4GB pamięci RAM oraz kartę graficzną AMD Radeon HD5470. Systemem hostującym maszyny wirtualne był 64-bitowy Windows 7.

Procedura testowa

Każda z przeglądarek została poddana próbom w takich benchmarkach i testach jak:

 • SunSpider – test przetwarzania kodu JavaScript
 • Google V8 – test przetwarzania kodu JavaScript
 • Futuremark Peacekeeper – test ogólnej wydajności przeglądarek
 • ACID3 – test zgodności ze standardami internetowymi wyznaczonymi przez W3C
 • HTML 5 Test – test zgodności ze standardem HTML5
 • CSS 3 Selector Test – test zgodności ze standardem CSS 3

Każda z przeglądarek została poddana każdemu z testów trzykrotnie. Każdy z wyników został zanotowany, a wynikiem decydującym była średnia arytmetyczna trzech wyników cząstkowych. Taka procedura niweluje do minimum zjawisko tzw. błędu pomiarowego.

Uczestnicy testu

Tym razem do walki w szranki staną:

 • Internet Explorer 8 (8.0.7600.16722)
 • Internet Explorer 9 Release Candidate (9.0.8080.16413)
 • Firefox 3.6.13
 • Firefox 4.0 beta 11
 • Opera 11.01
 • Google Chrome 9 (9.0.597.98)
 • Google Chrome 10 (10.0.648.45 dev)
 • Safari 5

Wyniki testów

Zacznijmy od testu Sunspider. W tym teście na pozycję lidera wysunął się Internet Explorer 9! Widać, że Panowie z Microsoft poczynili kawał dobrej roboty. Na drugim miejscu znalazła się jedenasta beta Firefoksa 4, a tuż za nią Opera 11. W poprzedniej edycji testu to Google Chrome królował ex aequo z Operą. Teraz sytuacja uległa zmianie.

browserchallenge11_sunspider

W teście Peacekeeper tym razem zakrólowała przeglądarka ze stajni Google, zajmując pierwsze i drugie miejsce. Opera spadła na trzecią pozycję. Sam kształt wykresu nie uległ zmianie, zmieniły się tylko etykiety. Niestety, zawiódł mnie Internet Explorer 9. Myślałem, że jego wynik będzie nieco lepszy. Jak widać, w teście Peacekeeper na niewiele zdaje się sprzętowo przyspieszane renderowanie obrazu.

Wyniki testu PeaceKeeper

Test Google V8 również nie przyniósł dużego zaskoczenia. Tutaj niezmiennie przoduje Google Chrome. Opera spadła z trzeciej pozycji na czwartą. Firefox 4 wyskoczył aż o 3 oczka w górę, tym razem zajmując trzecie miejsce.

Wyniki testu Google V8

W wynikach testu ACID3 nie ma żadnych zmian. Wyniki są identyczne jak te opublikowane poprzednio.

Wyniki testu ACID3

Test HTML5 miał na celu sprawdzenie jak poszczególne przeglądarki radzą sobie z obsługą, niegotowego jeszcze, standardu HTML5. Niezmiennie, najlepiej radzi sobie z tym Google Chrome. Google, jako jedna z wielu firm stara się sprawić, aby HTML5 jak najszybciej stał się najczęściej używanym standardem pisania stron internetowych. Tutaj też jest, niestety, stagnacja. Google Chrome tylko zwiększa dystans do rywali.

Wyniki testu zgodności z HTML5

Większość testowanych przeglądarek, przechodzi test w stu procentach poprawnie. Wyjątkiem, jak zwykle, jest Internet Explorer 8. Zadziwiające jest, że Google Chrome 10 jest na przedostatnim miejscu. Prawdopodobnie jest to chwilowy błąd, który zostanie naprawiony w jednym z przyszłych wydań testowych.

Wyniki testu selektorów CSS3

Na koniec pozostało porównanie zużycia pamięci przez każdą z przeglądarek. Po uruchomieniu aplikacji otwierane było pięć kart z witrynami bogatymi w grafikę i skrypty JavaScript.

 1. Portal Onet.pl – http://www.onet.pl
 2. Portal Interia.pl – http://www.interia.pl
 3. Portal Wirtualna Polska – http://www.wp.pl
 4. Vortal Dobre Programy – http://www.dobreprogramy.pl
 5. Serwis Neowin – http://neowin.net

Najmniej pamięci, bo niecałe 65MB zużywa Firefoks 3.6.13. Zapotrzebowanie na pamięć przez wersję beta Firefoksa 4 wyraźnie wzrosło – stąd spadek na drugie miejsce. Widać nieznaczną poprawę jeżeli chodzi o Google Chrome. Safari spadła na ostatnie miejsce, tuż za obie wersje Internet Explorera.

Wyniki testu zużycia pamięci przy 5 otwartych kartach

Konkluzja

Google Chrome prowadzi w wielu testach. Opera stara się gonić lidera. Firefoks, niestety, nie ma się tak dobrze. Wersja 4 nie przyniesie rewolucyjnych zmian. Jednak, jak pokazały powyższe testy, każda z przeglądarek ma swoje dobre i złe strony. Jeżeli chodzi o przeglądarkę uniwersalną – taką, która nadaje się do codziennej pracy, jest nią Google Chrome. Świetnie radzi sobie z przetwarzaniem kodu JavaScript. Poprawione zostało także zarządzanie pamięcią oraz ogólna wydajność przeglądarki. Najbardziej niedocenionym produktem jest Opera. Jest to całkiem dobry produkt. Firefox powoli staje się przeżytkiem. Jeżeli Mozilla szybko czegoś nie zrobi – obawiam się, że może spotkać go marny los. Internet Explorer 9 również nie zachwyca. Mimo wielkiej kampanii promocyjnej i wielu “ochów” i “achów” – niestety nie jest aż tak różowo. W porównaniu z poprzednią wersją jest o wiele lepiej, ale niestety to jeszcze nie to. Przed Microsoftem jeszcze wiele pracy. Tylku straconych lat nie da się nadrobić w jeden rok. Ale tak naprawdę to do Was, drodzy czytelnicy, należy wybór. Ja już wybrałem, a Ty?