Gdybym zapytał wielu z Was, z jakim oprogramowaniem kojarzy Wam się typowy serwer WWW, większość zapewne odpowiedziałaby, że przede wszystkim z Apache, PHP i MySQL na pokładzie. I jest to w sumie prawda, bo większość serwerów WWW to serwery oparte na systemie Linux z zainstalowanym Apache lub jakimś jego odpowiednikiem. Jednak od jakiegoś czasu, sytuacja ta zaczyna się zmieniać. W rynku serwerów witryn udział systemów Windows zaczyna rosnąć.
Niewiele z użytkowników ma także świadomość, że nawet w klienckich edycjach systemów Windows można zainstalować serwer WWW. Ukryty jest pod dosyć dziwaczną nazwą – Internetowe usługi informacyjne.
Jednak jego konfiguracja jest dosyć mozolna i nieco skomplikowana. Microsoft postanowił tę sytuację zmienić i udostępnił narzędzie Web Platform Installer oraz inne, również ciekawe narzędzie programistyczne – WebMatrix. WPI ułatwia instalację różnych aplikacji działających w przeglądarce a WebMatrix ułatwia zarządzanie tymi witrynami. Pozwala na łatwą edycję plików, tworzenie baz danych oraz konfigurowanie podstawowych opcji dotyczących witryny.
Instalacja serwera
Serwer standardowo obsługuje technologie Microsoft, to jest serwer IIS (Internet Information Services – wspomniane internetowe usługi informacyjne) oraz serwer baz danych Microsoft SQL Server. Web Platforms Installer pozwala jednak na łatwą instalację parsera PHP oraz serwera baz danych MySQL. Plik instalacyjny można pobrać z witryny projektu. Sam plik instalacyjny waży zaledwie 93 kilobajtów. Warto dodać, jak Amandi słusznie zauważył, serwer IIS instalowany jest w wersji Express, która wymagana jest przez WebMatrix oraz nie trzeba jej specjalnie konfigurować. Po uruchomieniu pobiera resztę plików z sieci i uruchamia Instalator Windows w celu instalacji platformy.
Następnie instalator sprawdzi jakie komponenty są wymagane do pobrania i instalacji.
Po kliknięciu na przycisk Zainstaluj instalator wyświetli listę niezbędnych pakietów do pobrania. Do kontynuacji instalacji wymagane jest zaakceptowanie warunków licencji poprzez naciśnięcie przycisku Akceptuję.
Rozpocznie się pobieranie i instalowanie pakietów z sieci. W zależności od szybkości połączenia internetowego, pobieranie plików może potrwać kilka minut.
Po udanej instalacji zostanie wyświetlone podsumowanie instalacji w postaci listy zainstalowanych pakietów.
Po kliknięciu na przycisk Zakończ będzie można przejść do instalacji poszczególnych aplikacji działających przez przeglądarkę WWW. Jak widać, instalacja została uproszczona do niezbędnego minimum. Nawet użytkownik, który ma małe pojęcie o sieci powinien poradzić sobie z instalacją takiego serwera.