Zapasowy dysk instalacyjny Windows 8 i Windows 8.1

Pobieranie plików i tworzenie nośnika instalacyjnego Windows 8

Do przygotowania nośnika instalacyjnego wykorzystamy narzędzie umożliwiające aktualizację systemu do Windows 8. Pobieramy je ze strony firmy Microsoft, a następnie uruchamiamy. Tak jak wspomniałem wyżej, utworzenie nośnika instalacyjnego nie będzie możliwe bez podania klucza produktu. Po wpisaniu klucza w tym kroku, zostanie on wstępnie zweryfikowany.

Tworzenie nośnika instalacyjnego Windows 8 - podawanie klucza produktu

Jeśli klucz produktu jest prawidłowy, narzędzie umożliwi nam przejście dalej.

Tworzenie nośnika instalacyjnego Windows 8 - weryfikacja klucza produktu

Naciśnięcie przycisku Dalej spowoduje zweryfikowanie klucza w trybie on-line. Po udanej weryfikacji zostanie wyświetlona informacja na temat edycji systemu, do której podany klucz pasuje.

Tworzenie nośnika instalacyjnego Windows 8 - weryfikacja klucza produktu w trybie online Tworzenie nośnika instalacyjnego Windows 8 - informacje o edycji systemu

Jeśli jesteśmy gotowi do pobierania, wystarczy nacisnąć przycisk Dalej. Instalator rozpocznie pobieranie, jednocześnie szacując czas pozostały do jego zakończenia.

Tworzenie nośnika instalacyjnego Windows 8 - szacowanie czasu pobierania Tworzenie nośnika instalacyjnego Windows 8 - pobieranie plików instalacyjnych na dysk

Pobieranie można w każdej chwili wstrzymać poprzez naciśnięcie przycisku Wstrzymaj. Dzięki temu możliwe będzie wznowienie go później, np. następnego dnia. Po zakończonym pobieraniu, mamy do wyboru kilka opcji.

Tworzenie nośnika instalacyjnego Windows 8 - wybór opcji instalacji

Nas interesuje opcja numer dwa, tzn. instalacja z nośnika. Sieciowy instalator Windows 8 umożliwia utworzenie dwóch nośników: pamięci USB oraz obrazu ISO, który należy później nagrać na płytę.

Tworzenie nośnika instalacyjnego Windows 8 - wybór nośnika docelowego

Tworzenie instalatora na pamięci USB

Jeśli wybierzemy utworzenie nośnika na pamięci USB, to konieczne jest posiadanie takiej, która ma rozmiar minimum 4GB. Nie jest możliwe zapisanie instalatora na pamięciach o niższej pojemności. Utworzenie dysku USB jest niezwykle proste. Z listy dostępnych nośników należy wybrać ten, na który chcemy nagrać pliki instalacyjne.

Tworzenie nośnika instalacyjnego Windows 8 - wybór pamięci USB

Program zapyta nas, czy jesteśmy pewni, że chcemy usunąć wszystkie dane z pamięci USB. Potwierdzamy, za pomocą przycisku Tak.

Tworzenie nośnika instalacyjnego Windows 8 - potwierdzenie usunięcia danych

Rozpocznie się instalowanie menedżera rozruchu na pamięci USB oraz kopiowanie nań plików instalacyjnych. W zależności od szybkości pamięci może potrwać to od kilku do kilkunastu minut.

Tworzenie nośnika instalacyjnego Windows 8 - przygotowywanie nośnika USB Tworzenie nośnika instalacyjnego Windows 8 - kopiowanie plików instalatora na pamięć USB

Po zakończeniu wyświetlony zostanie ekran zawierający klucz produktu oraz lokalizację, na której zapisano pliki instalatora.

Tworzenie nośnika instalacyjnego Windows 8 - tworzenie nośnika USB z instalatorem zakończone

Tworzenie obrazu ISO

Jeśli wybierzemy opcję utworzenia pliku ISO, przycisk „Dalej” zamieni się w przycisk „Zapisz”.

Tworzenie nośnika instalacyjnego Windows 8 - tworzenie obrazu ISO

Jego kliknięcie spowoduje wyświetlenie okna, w którym możemy wybrać lokalizację, w której zostanie ten plik zapisany.

Tworzenie nośnika instalacyjnego Windows 8 - wybór lokalizacji zapisu pliku ISO

Gdy potwierdzimy lokalizację, rozpocznie się zapisywanie pliku ISO.

Tworzenie nośnika instalacyjnego Windows 8 - przygotowywanie pliku ISO Tworzenie nośnika instalacyjnego Windows 8 - zapisywanie pliku ISO

Podobnie jak w przypadku tworzenia pamięci USB, ostatni ekran zawiera informacje o lokalizacji pliku ISO oraz użytego klucza produktu. W tym kroku można nagrać plik na płytę, klikając na „Otwórz nagrywarkę DVD”.

Tworzenie nośnika instalacyjnego Windows 8 - tworzenie pliku ISO z instalatorem zakończone